Praca/ zdj. podglądowe

i

Autor: Pixabay

Prawo pracy

Praca zdalna. Jest "boczna furtka" na opornych pracodawców

2023-01-19 15:13

Praca zdalna w Polsce zostaje uregulowana. Zobacz, co się zmienia i co zrobić, by zadowolony był pracodawca i pracownicy. Ustawodawca dał ważne narzędzie związkowcom. Ale pracę z domu będzie można ustalić bez oglądania się na przedstawicieli pracowników. Wymagać to będzie jednak indywidualnych rozmów.

Praca zdalna

Praca zdalna zyskała na popularności w dobie pandemii. Choć sytuacja epidemiologiczna poprawiła się, to wiele firm pozostawiło model pracy zdalnej. Ma on wiele korzyści i po prostu sprawdził się w wielu zawodach i przedsiębiorstwach. Jednak prawnie ten model pracy nie był odpowiednio usankcjonowany. Teraz to się zmieni. Ale co bardzo, ważne zasady pracy zdalnej w danej firmie powinny być ustalane na linii pracodawca-związki zawodowe lub pracownicy indywidualni. Który z wariantów jest lepszy? Ustalanie indywidualne może wprowadzić chaos i poczucie w załodze braku równości, bo niby dlaczego ktoś ma mieć zgodę na pracę zdalną i związany z tym brak kosztów, a ktoś inny już nie? Zatem lepszy może okazać się wariant polegający na ustaleniach z przedstawicielami interesów pracowników. Zwykle taką rolę pełnią związki zawodowe. 

Jeśli już do uzgodnień dojdzie, to warto zapisać je w regulaminie obowiązującym w miejscu pracy, by obowiązywało ono wszystkich pracowników i było bezdyskusyjne. 

Nie wolno zapominać też o tym, że na pracę zdalną może wysłać pracowników sam pracodawca. Może to się odbywać w kilku wyjątkowych sytuacjach takich jak: stany nadzwyczajne i epidemiczne oraz działanie siły wyższej.

Sonda
Praca zdalna - jesteś za czy przeciw?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze