Praca zdalna w pandemii do 4 września. Co dalej? Jakie przepisy będą obowiązywały?

i

Autor: Pixabay

Praca zdalna na kwarantannie. Rząd ma na to plan

2020-10-19 14:18

Pandemia koronawirusa trwa. Tylko w miniony weekend na kwarantannę skierowano 300 tysięcy osób w Polsce. Większość z nich będzie miała wystawione zwolnienie lekarskie i tym samy otrzymają o 20 proc. niższe wynagrodzenie za kwarantannowe dni. Niebawem ma to się zmienić. Rząd ma swój plan.

Koronawirus w Polsce. Z dnia na dzień przybywa zakażonych koronawirusem. Także mnóstwo osób przebywa już na kwarantannie. Tylko w miniony weekend na kwarantannę skierowano 300 tys. osób (tyle, co na przykład połowa ludności Wrocławia). Osoby te w tym czasie nie wykonują swoich zawodowych zadań. W większości przypadków otrzymują zwolnienie lekarskie na ten czas. Choć czują się dobrze, to nie mogą podjąć pracy i otrzymują za ten czas 80 proc. wynagrodzenia. Niebawem ma to się zmienić. Jak zapowiedział minister zdrowia, osoby przebywające na kwarantannie będą mogły wykonywać pracę zdalną i otrzymywać za to 100 proc. swojej pensji. Oczywiście ma się to odbywać za zgodą pracownika i pracodawcy. Rzecz jasna takie zielone światło na wykonywanie obowiązków służbowych podczas przebywania na kwarantannie ma dotyczyć tylko tych osób, które w ogóle taką pracę zdalną mogą wykonywać. Wciąż osoby, które swoją pracę muszą wykonywać w firmie, a zostały objęte kwarantanną przez sanepid, to nie będą mogły w tym czasie pracować. Dla takich osób zasady kwarantanny pozostają bez zmian.

Przypominamy, że z pandemią koronawirusa zmagamy się od marca. W ostatnich dniach sytuacja staje się bardzo poważna. Tylko dziś, czyli w poniedziałek 19 października, mamy prawie 7,5 tys. nowych przypadków zachorowań na COVID-19. 

Super Raport 19.10 (Goście: Paweł Kowal - KO, Krzysztof Śmiszek - Lewica oraz dr Maciej Hamankiewicz - lekarz Szpitala Św. Elżbiety w Katowicach)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze