test covid

i

Autor: pixabay

Pracodawca skieruje pracownika na test covidowy. Kto za to zapłaci?

2021-12-08 13:16

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Nie wiadomo, co to dokładnie znaczy i czy pracownik bez wykonanego tekstu będzie mógł podjąć pracę. Kto natomiast będzie płacił za jego wykonanie? Pracownik, przedsiębiorca czy państwo?

Nowe obostrzenia. Testy na Covid-19 dla pracowników

Słowa ministra potwierdził w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który powiedział, że każdy pracownik w naszym kraju będzie upoważniony do bezpłatnego testu na COVID-19. W związku z tym pracodawca będzie mógł poprosić pracownika przed przystąpieniem do pracy o okazanie takiego testu. - Tu myślimy o takiej formule, ale podkreślam – to się znajdzie w projekcie poselskim, że każdy pracownik w naszym kraju będzie upoważniony do bezpłatnego testu na COVID-19. W związku z tym pracodawca będzie mógł poprosić pracownika przed przystąpieniem do pracy o okazanie takiego testu, udokumentowanie, że jest osobą bezpieczną, może mieć kontakt z klientami czy też z pozostałymi osobami. Oczywiście z takiego testu będzie mogło zwolnić szczepienie – zapowiedział rzecznik resortu zdrowia.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski

Tymczasem jak wynika z wypowiedzi dyrektora departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan Roberta Lisickiego pracodawcy czują irytację tym, że są z tygodnia na tydzień zaskakiwani kolejnymi inicjatywami, których szczegółów jeszcze nie znamy. Jego zdaniem to kolejny obowiązek nałożony na przedsiębiorców, który będzie wymagał dodatkowych nakładów, aby go zrealizować. - To jeszcze jedno wyzwanie dla biznesu, rozumiemy jednak, że ma ochronić przed powrotem do lockdownu - przyznał.

- Niestety przedsiębiorcy dość późno dowiadują się o nowych rozwiązaniach. Przedsiębiorcy są świadomi, że są to elementy, które mają służyć ograniczeniu rozwojowi epidemii. Jednak liczyliby na wcześniejsze ich zakomunikowanie oraz skonsultowanie z nimi nowych zasad. W wypowiedzi ministra pojawił się wątek - też szczegółów jeszcze nie znamy - że mają zostać wprowadzone instrumenty, które będą przedsiębiorcom umożliwiały weryfikację szczepień klientów zainteresowanych korzystaniem z ich usług - zaznaczył dyrektor.

Sonda
Czy uważasz, że testy pracowników są dobrym rozwiązaniem?

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiedzieli we wtorek nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział m.in. wprowadzenie od 1 marca obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Rząd od 15 grudnia zmniejsza też liczbę osób niezaszczepionych w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze