Dramat w Auchan. Wyprzedaże za grosze na poczet pensji
- Pracownicy otwartego niedawno w Galerii Korona sklepu marki Auchan zostali bez wypłat. Z tego powodu zajęli cały pozostały na stanie towar na poczet zaległego wynagrodzenia! Zachęcamy do zakupów w sklepie. Można skorzystać z dużych przecen, a WSZYSTKIE pieniądze ze sprzedaży trafią do pracowników. UWAGA: zakupy tylko gotówką – informuje wpis na platformie X.
- Pustki na półkach, brak możliwości płacenia kartą oraz grupowe zwolnienia (…) w supermarkecie Auchan w kieleckiej galerii Korona (…) Otwarty na początku marca tego roku supermarket o powierzchni prawie 2 tys. m/kw. jest likwidowany (…) wszyscy pracownicy podpisali rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy. Jest to ponad 20 osób – podaje serwis radiokielce.pl.
Wyprzedaże za grosze w Auchan – jak to wygląda od strony prawnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że relacje medialne to za mało, żeby poznać cały stan faktyczny i dokonać rzetelnej oceny prawnej. Można się jednak pokusić o wstępną diagnozę.
Czy zatrudnieni w Auchan mogli sami zająć mienie pracodawcy? Na to pytanie odpowiada art. 730 Kodeksu postępowania cywilnego:
„W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił.”
Wskazany przepis jasno wskazuje, że zabezpieczenie mienia na poczet roszczeń pieniężnych jest możliwe jednak musi tego dokonać sąd. Nie można zająć czyjegoś mienia we własnym zakresie z powodu roszczenia pieniężnego, choćby było w pełni uzasadnione.