Pracownicy uciekają z MOPS-ów. Są wściekli na 500 i 300 plus

2018-08-07 17:49 GC
Grafika
Autor: SE

Ośrodki pomocy społecznej zmagają się z gigantycznymi problemami kadrowymi. Doświadczeni pracownicy odchodzą na emerytury, a młodzi nie chcą przychodzić na ich miejsce. Powód? Za bardzo obciążającą psychicznie pracę, są wynagradzani gorzej niż kasjerzy w Biedronce. Ponadto przez programy 500 Plus i „Dobry Start” doszło im wiele dodatkowej pracy biurokratycznej.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w ubiegłym roku w polskich ośrodkach pomocy społecznej pracowało 19 600 osób, podczas gdy jeszcze 2013 r. było ich 200 więcej. Według danych ministerstwa rodziny, pracy o polityki społecznej, na 2495 MOPS-ów tylko 1925 spełniało wskaźnik zatrudnienia zgodnie z proporcją wskazaną w ustawie o pomocy społecznej.

W związku z tym ośrodki chwytają się wszelkich sposobów, by zapełnić brakujące wakaty. Reklamują swoje oferty pracy w autobusach oraz decydują się na zatrudnianie niewykwalifikowanych młodych osób, wymagających przyuczenia do zawodu. Ale i to na niewiele się zdaje. Zapełnienie wakatów trwa miesiącami, a wielu nowych pracowników zwalnia się po kilku miesiącach, bo nie wytrzymuje obciążenia psychicznego jakim jest praca z dziećmi wykorzystywanymi seksualnie czy rodzinami, w których na co dzień stosowana jest przemoc psychiczna czy fizyczna.

Zarobki niższe niż na kasie w Biedronce

Do pracy jako pracownik społeczny zniechęcają także bardzo niskie zarobki. Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2018 r. średnia pensja na jaką może liczyć pracowników MOPS-u wynosi 2 700 zł brutto. Co drugi pracownik socjalny otrzymuje pensję od 2 330 zł do 3 249 zł, ale aż 25 proc. najgorzej wynagradzanych pracowników socjalnych zarabia poniżej 2 330 zł brutto. Dla przykładu pensja pracownika GOSP w Stoczku wynosi jedynie 2,3 zł brutto, z kolei osoby zatrudnionej w ośrodku na warszawskiej Woli już 3,3 tys zł. Na zarobki powyżej 3 249 zł brutto może liczyć jednak tylko jedna czwarta najlepiej opłacanych pracowników socjalnych.

Więcej obowiązków przez 500 i 300 plus

Pracownicy socjalni skarżą się także na dodatkową pracę biurokratyczną, która doszła im do obowiązków w związku z programami 500 plus i „Dobry Start”, w ramach którego można ubiegać się o 300 zł świadczenia na wyprawkę szkolną dla dziecka. – Nasze zarobki są oburzające w stosunku do pracy jaką musimy wykonywać, musimy zrezygnować z urlopów w wakacje, bo okres zasiłkowy zaczyna się w tym roku już od lipca – pisze do redakcji "Silesia Flesz" anonimowy pracownik MOPS-u.

Aby poprawić warunki pracy osób zatrudnionych w MOPS-ach, Polska Federacja zaproponowała resortowi rodziny, pracy i polityki społecznej wprowadzenie zmian w zawodzie poprzez odciążenie z pracy biurokratycznej i zwiększenie liczby dni urlopu wypoczynkowego. Rozmowy ze stroną rządową zostały jednak wstrzymane.


Źródła: „Dziennika Gazeta Prawna”, tvs.pl, Superbiz.pl

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze