Praca na zastępstwo - warto czy nie

2010-07-28 12:30

Aktualnie nie masz stałego zatrudnienia? Nie zamartwiaj się. Spróbuj popracować na zastępstwo. Praca czasowa daje ci możliwość podnoszenia kwalifikacji i zdobywania kolejnych doświadczeń zawodowych poprzez poznanie wielu firm. Jest szansą pokazania się od najlepszej strony, a czasami znalezienia zatrudnienia na stałe.

Z tej elastycznej formy zatrudnienia korzystają firmy produkcyjne, w których praca jest sezonowa, np. wytwórnie lodów. Także takie, które na stałe dysponują niewielkim zespołem, a dostają zlecenie na duży projekt lub dodatkowe zamówienia. Z usług agencji pracy czasowej korzystają hipermarkety, zwłaszcza w okresach przedświątecznych (np. rozkładanie towarów na półkach, rozładunek transportu). Wypożyczanie pracowników jest doskonałym rozwiązaniem dla firm międzynarodowych czy z kapitałem zagranicznym, które mają narzuconą liczbę stałych pracowników.

Kto znajdzie zatrudnienie

Poszukiwani są pracownicy tymczasowi do prac administracyjno-biurowych i do działów księgowo-finansowych (w okresie rozliczeń podatkowych). Najczęściej na zastępstwa, gdy zatrudniony na stałe pracownik zachoruje, jest na urlopie wypoczynkowym czy macierzyńskim. Przedsiębiorstwa zlecają także wyszukiwanie rzadkich specjalistów, np. spawacz wysokościowy. Coraz częściej zatrudniani są specjaliści do wykonania określonych projektów, np. informatycy. Dużym wzięciem cieszy się "wypożyczanie" tłumaczy, Ale wynajmuje się też dyrektorów czy asystentki zarządu.

Najszybciej pracę znajdą jednak młodzi. Szybciej przystosowują do zmian i dorywczego zarobkowania. Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów, bo mogą oni wykonywać różne prace od fizycznych po biurowe, są tańsi i dyspozycyjni. A dla nich to szansa zdobycia doświadczenia i później lepszej pracy.

"Czasownik" ma swoje prawa

Jeśli jesteś pracownikiem tymczasowym, twoim pracodawcą nie jest firma, w której przyjdzie ci pracować, ale agencja, do której się zgłosiłeś. To ona podpisuje z tobą umowę, i to ona z tobą się rozlicza, kieruje na badania lekarskie, opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, a na koniec wręcza świadectwo pracy. Swojemu klientowi, czyli pracodawcy, wystawia fakturę za usługę. Ten zaś wyznacza pracownikowi tymczasowemu zadania i kontroluje ich wykonywanie.

W okresie wykonywania pracy u pracodawcy pracownik tymczasowy nie może być traktowany gorzej niż pracownik własny zatrudniony na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Ma prawo do takiego samego wynagrodzenia, dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, przysługuje mu urlop wypoczynkowy, ochrona w czasie choroby. Nie wolno zatrudniać go przy pracach szczególnie niebezpiecznych i podczas strajku. Firma nie może mu powierzyć innej pracy niż określona w umowie. Jeśli pracownik tymczasowy się sprawdzi, przedsiębiorca może go później zatrudnić na stałe. Natomiast może też z niego wcześniej zrezygnować bez podawania przyczyny.

Co zrobić, by tak pracować

- zgłaszasz się do agencji pracy czasowej osobiście lub wysyłasz CV pocztą, e-mailem, faksem,
- agencja rejestruje cię w swojej bazie danych,
- czekasz na zawiadomienie z agencji (najczęściej telefoniczne, że masz pracę),
- podpisujesz w agencji umowę i zostajesz skierowany do pracodawcy,
- pracodawca potwierdza ci przepracowane godziny, a agencja wypłaca wynagrodzenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze