Na takim kolokwium też nie można ściągać

i

Autor: Materiały promocyjne

Pracownik w dobie koronawirusa

2020-03-24 8:23

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa rząd zaapelował, by firmy, gdzie tylko mogą, wprowadzały pracę zdalną zwłaszcza, gdy minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził w naszym kraju stan zagrożenia epidemicznego. Liczba chorych na wirusa z Wuhan jak i osób podejrzanych o zarażenie stale rośnie, w związku z czym wielu pracowników może także udać się na zwolnienie lekarskie. Zobacz, z czym wiąże się praca zdalna oraz na co możesz liczyć w czasie zwolnienia chorobowego Twój pracownik, a co Ty musisz mu zapewnić.

ZWOLNIENIE LEKARSKIE

 Zwolnienie lekarskie, zdrowotne czy też popularnie nazywane L4 to moment, kiedy ze względu na swój stan zdrowia pracownik nie może przyjść do zakładu pracy i wykonywać swoich obowiązków. Zwolnienie z pracy może wystawić mu tylko lekarz. Wypełnia on odpowiedni dokument o tymczasowej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu. W dobie koronawirusa lekarze wystawiają pacjentom po konsultacji telefonicznej e-zwolnienia, które natychmiast wysyłane są do firmy drogą elektroniczną.

 WYNAGRODZENIE NA L4

Na zwolnieniu lekarskim, mimo że pracownik nie pracuje, otrzymuje wynagrodzenie. Zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca, jeśli na zwolnieniu lekarskim pracownik nie będzie dłużej niż 33 dni lub 14 dni w przypadku osób po 50. roku życia. Pracownik, którego niezdolność do pracy z powodu choroby będzie dłuższa, swoje wynagrodzenie w postaci zasiłku chorobowego otrzyma od ZUS.

Czytaj również: Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny wydali wytyczne dla pracodawców na czas trwania epidemii koronawirusa

Przejście na pracę zdalną

Praca zdalna, w Polsce nazywana zwykle telepracą, możliwa jest wtedy, gdy pracownik obowiązki służbowe może wykonywać w domu, np. za pośrednictwem komputera czy telefonu. Pod względem czasu pracy także nie różni się ona od standardowej – chociaż przebywa w domu, obowiązki służbowe wykonuje w godzinach wyznaczonych przez pracodawcę zgodnie z umową. Wynagrodzenie dla osoby przechodzącej na tryb pracy zdalnej także nie zmienia się.

 Zasady Home Ofiice

Dla pracowników i pracodawców nieprzyzwyczajonych do pracy zdalnej, taki tryb wykonywania obowiązków może stanowić wyzwanie. Jak zatem efektywnie pracować z domu? Tu z poradą przychodzi nam firma rekrutacyjna Michael Page, zalecająca 3 podstawowe kroki.

 • Jeśli jesteś pracownikiem, poinformuj bliskich, że to nie jest dzień wolny. Członkowie rodziny, zwłaszcza ci, którzy nie są przyzwyczajeni do pracy poza miejscem zatrudnienia, mogą nie rozumieć idei home office. Warto poinformować ich o tym, że jest to standardowy dzień pracy i poprosić o zapewnienie warunków, które umożliwią Ci realizację obowiązków.

• Zorganizuj sobie miejsce pracy w domu. Przygotuj biurko, odpowiednie oświetlenie, wygodne krzesło. Zadbaj wcześniej o zakupy, dzięki czemu nie będziesz musiał przerywać pracy, wychodząc po napoje, czy jedzenie.

• Rozpoczynając dzień pracy w domu, rozpisz listę zadań, które musisz wykonać w pierwszej kolejności i sukcesywnie je realizuj. Warto od czasu do czasu dać znać przełożonemu, na jakim etapie pracy jesteś lub czym się zajmujesz.

Sprawdź także: Stan epidemii. Tyle DOSTANIESZ pieniędzy z ZUS

Sprzęt i pracodawca

 Chociaż dzisiaj większość pracowników posiada komputery osobiste i telefony, to są to prywatne rzeczy i nie muszą być używane do obowiązków służbowych. Kodeks Pracy mówi jasno, że to pracodawca jest zobowiązany dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy. Oznacza to, że służbowy laptop, telefon czy inne narzędzia konieczne do zdalnej pracy musi nam udostępnić nasz przełożony.

 Pracodawca ma też obowiązek pokryć koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu, a także go ubezpieczyć.

 Jeśli pracownik ma własny komputer oraz telefon i nie chcesz używać służbowych? Nie ma sprawy! W odrębnej umowie można ustalić zasady korzystania z prywatnego sprzętu do pracy, a nawet dodatkowe „wynagrodzenie” za eksploatację własnych urządzeń pracownika. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy.

 PRZEPISY BHP A PRACA ZDALNA

Jak już wspomniano wyżej, praca zdalna to praca podczas której przez osiem godzin pełnimy obowiązki służbowe. Warto jednak wiedzieć, że wtedy wypadek przy pracy zyskuje zupełnie inny wymiar. Oparzenie się kawą robioną w biurze nie jest tym samym, co oparzenie się nią, gdy zrobiliśmy sobie przerwę od pracy zdalnej. Przy telepracy tylko wypadki związane bezpośrednio z wykonywaniem obowiązków służbowych (np. korzystanie z komputera) są kwalifikowane jako wypadki przy pracy.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze