banknoty, portfel

i

Autor: East News

Stan epidemii. Tyle DOSTANIESZ pieniędzy z ZUS

2020-03-23 9:48

Do walki z koronawirusem w Polsce rząd przygotował pakiety antykryzysowy. Chociaż początkowa tarcza przeciw COVID-19 była bardziej ogólnikami, teraz zaczyna nabierać kształtu. Jednym z pomysłów wsparcia ludzi, którzy przez epidemię koronawirusa tracą swoje zarobki, jest wsparcie ich z ZUS. Mowa tutaj o pracujących na umowę zlecenie, umowę o dzieło i samozatrudnionych, którzy są jednymi z najbardziej poszkodowanych przez koronawirusa. Zobacz, kto i ile pieniędzy dostanie.

Przygotowana przez rząd Mateusza Morawieckiego tarcza antykryzysowa przeciw koronawirusowi zakłada nie tylko wsparcie naszej walki o zdrowie i życie, ale też polskiej gospodarki. Przez COVID-19 poszkodowana jest cała masa przedsiębiorców i pracowników, którym PiS postanowił chociaż w minimalnym stopniu pomóc i sprawić, że miliony osób nie wylądują na bruku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jednak bez 500 plus i 13. emerytur przez koronawirusa?! PODZIELONE opinie Polaków

Najtrudniejszą jednak sprawą była kwestia osób pracujących na tzw. śmieciówkach, czyli osób na umowach zlecenie, o dzieło czy samozatrudnionych. Większość z nich nie może liczyć na zwolnienie lekarskie, a gdy nie pracują po prostu nie zarabiają. Ogrom osób na śmieciówkach pracuje chociażby w gastronomii, która przez koronawirusa została niemal całkowicie odcięta – kelnerki, kelnerzy, barmanki czy barmani w wielu przypadkach z dnia na dzień stracili cały swój dochód przez COVID-19 i przymusową kwarantannę.

SPRAWDŹ TAKŻE: Koronawiurs. PiS wprowadza REGULACJĘ CEN!

Osoby zatrudnione na umowę zlecenie, umowę o dzieło oraz osoby samozatrudnione będą mogły liczyć na jednorazową wypłatę „odszkodowania” za koronawirusa. Początkowo jedynym warunkiem, by otrzymać jednorazowe świadczenie z ZUS dowód, że nasza umowa zawarta została przed 1 marca 2020 roku. Podobnie samozatrudniony miał mieć zarejestrowaną swoją działalność przed 1 marca 2020. Teraz, z danych DGP wynika, że dodatkowym warunkiem jest spadek przychodów przynajmniej o 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że aby dostać wsparcie z rządu ktoś, kto zarabiał 3500 złotych brutto będzie musiał udowodnić, że w czasie epidemii koronawirusa zarobił 2975 złotych brutto lub mniej. Dodatkowo osoby na karcie podatkowej lub ryczałcie ewidencjonowanym, zwolnionym z VAT w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia muszą pamiętać, że ich przychód w poprzednim miesiącu musiał być niższy od 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli mniejszy od ok. 21000 złotych.

ZOBACZ TO: Obniżają czynsz, zawieszą kredyty i ZUS! Koronawirus w Polsce - szczegóły specustawy

Ile wyniesie wsparcie finansowe na Koronawirusa? 80 proc. minimalnego krajowego wynagrodzenia, czyli ok. 2000 złotych brutto. Właśnie o tyle pieniędzy przez COVID-19 mogą ubiegać się osoby zatrudnione na umowę zlecenie, umowę o dzieło oraz osoby samozatrudnione.

Jak rzeszowianie spędzają kwarantannę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze