Pieniądze

i

Autor: Shutterstock Pieniądze

Pracowniku! Sprawdź, jak wypisać się z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)

2019-01-01 16:07

Pracownicze Plany Kapitałowe weszły w życie z nowym rokiem. Od lipca 2019 r. na pierwszy ogień do PPK dołączą pracownicy największych firm w Polsce. Każdy zatrudniony na umowie o pracę lub umowę-zlecenie, automatycznie zostanie zapisany do PPK. Z programu emerytalnego będzie się można wypisać. Jak to zrobić?

Pracownicze Plany Kapitałowe to dodatkowa forma oszczędzania, na którą złożą się zatrudnieni i przedsiębiorcy, przy wsparciu państwa. Z budżetu centralnego uczestnicy PPK dostaną składkę powitalną 250 zł i dopłatę roczną 240 zł. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 proc. wynagrodzenia i dobrowolną do 2,5 proc., a pracownik składkę podstawową 2,0 proc. i dobrowolną do 2 proc. Łączna minimalna składka może zatem wynieść 3,5 proc., a maksymalna - 8 proc. Osoby o niższych zarobkach będą mogli przekazywać do PPK zaledwie 0,5 proc.

Do Planów firmy będą wchodziły etapami. W pierwszej kolejności od 1 lipca do 30 września 2019 r. przystąpią przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Od 1 stycznia do 31 marca 2020 r. w firmy z załogą 50-250 osób. Następnie przedsiębiorstwa, w których pracuje co najmniej 20 osób - od 1 lipca do 30 września 2020 r. Na koniec od 1 stycznia do 31 marca 2021 do PPK włączą się pozostałe firmy, w tym sektor finansów publicznych.

Uczestnik PPK będzie mógł zrezygnować z dokonywania wpłat do programu na podstawie pisemnej deklaracji złożonej u pracodawcy. I jeśli nie zmieni swojego zdania, będzie musiał składać takie pismo co 4 lata. W każdej chwili będzie miał okazję dołączyć do PPK.

Oskar Sobolewski, prawnik, ekspert Instytutu Emerytalnego
Podatki, emerytury, polityka społeczna, PPK

Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne dla pracowników (natomiast w większości przypadków obowiązkowe dla pracodawców). Ustawa przewiduje, że każdy z zatrudnionych w wieku 18-55 lat zostanie automatycznie zapisany do PPK. Jednak w sytuacji, kiedy nie będzie chciał gromadzić środków w PPK, będzie miał prawo złożyć swojemu pracodawcy deklarację o rezygnacji, która spowoduje że od miesiąca w którym ją złoży, pracodawca nie może potrącać wpłat na PPK z wynagrodzenia pracownika.

Natomiast każdy zatrudniony, który zrezygnuje z PPK, co cztery lata - licząc od kwietnia 2023 roku, zostanie ponownie zapisany do PPK (jednakże będzie mógł znowu zrezygnować). Ustawodawca wykorzystując techniki ekonomii behawioralnej zamierza wykorzystać niechęć pracowników do działania (w przypadku automatycznego zapisania - do wypisania się z PPK) dzięki czemu pozostaną oni w systemie w którym będą gromadzić oszczędności. Jest to sposób, który ma nauczyć uczestników, oszczędzania i gromadzenia oszczędności na przyszłość.

Czy zmiana pracy oznacza opuszczenie PPK? Niekoniecznie, ponieważ pracownik pozostanie w funduszu nawet wtedy, gdy nie będzie pracował już w firmie, która założyła dla niego rachunek w ramach PPK. Ponadto zatrudniony może posiadać konta w więcej niż jednym funduszu - na przykład w sytuacji, gdy będzie zatrudniony przez różne firmy, które zawarły umowy z różnymi TFI.

Jednak po zmianie miejsca pracy pracownik musi zgłosić nowemu pracodawcy oświadczenie o wszystkich prowadzonych dla niego rachunkach w PPK. Niezwłocznie po zawarciu umowy o prowadzenie PPK, nowa firma złoży w imieniu pracownika wniosek o transfer środków do TFI, z którym pracodawca ma umowę. Pracownik może się jednak na to nie zgodzić.

Sonda
Czy zrezygnujesz z PPK?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze