Pracujesz na umowie zlecenie? Inspektor pracy zamieni ją... na etat!

2021-10-18 7:31
Uścisk dłoni
Autor: Andrzej Szandomirski

Inspektor zmieni kontrakt cywilnoprawny w umowę o pracę decyzją administracyjną - podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Takie rozwiązanie ma być zawarte w projekcie szerokiej nowelizacji ustawy o inspekcji. Jak informuje "DGP" nie jest natomiast pewne, czy poprze ją Sejm. Według dziennika posłowie wskazują na szeroki zakres nowelizacja i tym samym "niełatwo będzie ją wdrożyć".

"Jeśli inspektor uzna, że np. samozatrudniony lub zleceniobiorca zarobkuje w warunkach wskazujących na etat, to wyda decyzję administracyjną zmieniającą jego kontrakt cywilnoprawny w umowę o pracę" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Takie rozwiązanie ma się znaleźć w projekcie, który przygotowuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Zgodnie z nim inspektor będzie mógł wydać odpowiednią decyzję administracyjną. Jeżeli zatrudniający nie zgodzi się z decyzją Państwowej Inspekcji Pracy wówczas pozostanie mu odwołanie do sądu.

Praca na budowie. Co zrobić, gdy nie ma osoby nadzorującej ekipę?

"Takie uprawnienie byłoby odpowiedzią na problemy wielu osób, które po latach zatrudnienia na kontrakcie cywilnoprawnym czy prowadzenia działalności gospodarczej zwracają się do nas z prośbą o interwencję" - powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy. Dodała, że wiele osób czuje się pokrzywdzonych i podają przykłady, gdy ich kontrakty zostają "z dnia na dzień zerwane".

"Albo gdy ulegli wypadkowi przy pracy, okazało się jednak, że przez brak składek czy zaniżenie ich wysokości świadczenia z ubezpieczeń społecznych przysługują im na minimalnym poziomie, niewystarczającym do utrzymania się w czasie powrotu do zdrowia. W takich sytuacjach musimy mieć podstawy prawne do interweniowania, by zapewnić takim osobom należną im ochron" - stwierdza Łażewska-Hrycko.

Sonda
Praca na roli jest bezpieczna?

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna" to, czy nowe regulacje wejdą w życie, będzie zależeć od Sejmu, któremu podlega PIP.

Gazeta wskazuje, że posłowie nie mówią "nie", ale podkreślają że nowelizacja ma szeroki zakres i niełatwo będzie ją wdrożyć.

QUIZ: "Dzieciństwo w PRL". Czy na pewno to pamiętasz?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze