Panele fotowoltaiczne służą do przekształcania promieni słonecznych w energię elektryczną. Często mylone są z solarami, ale te wytwarzają jedynie energię cieplną. Panele fotowoltaiczne są dość sporą inwestycją, ale według szacunków i tych, którzy je zainstalowali, zwracają się dość szybko. To nie tylko sposób na zieloną i darmową energię elektryczną (po zakupie i zainstalowaniu wszystkich urządzeń nie ponosimy już kosztów), ale też modny i neutralny dla przyrody styl życia.
Teraz, ze wsparciem Funduszy Europejskich, jest łatwiej dostępny dla firm, budynków wielorodzinnych (wspólnot i spółdzielni) czy obiektów użyteczności publicznej (np. szpitali, szkół czy urzędów). Popularyzacja energii ze źródeł odnawialnych (także fotowoltaika) i montowanie takich instalacji na budynkach firmowych czy publicznych mogą być dofinansowane z Programu Infrastruktura i Środowisko (ale w dość ograniczonym zakresie, jako element kompleksowej inwestycji wynikający z audytu energetycznego i tylko dla dużych projektów inwestycyjnych.
JAK DZIAŁAJĄ PANELE FOTOWOLTAICZNE
Będzie także wspierane z programów regionalnych (każde z województw ma własny program), ale również w ramach takich programów jak Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Norweski Mechanizm Finansowy. Dotacje oraz umarzalne pożyczki znajdziemy również w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska (np. w programie PROSUMENT). We wszystkich krajach Unii Europejskiej jest już niemal 10 mln prosumentów, czyli właścicieli mikroinstalacji podłączonych do sieci, którzy produkują prąd na własny użytek, a nadwyżki odsprzedają. W Polsce – około 300. Informacje na temat unijnych źródeł finansowania inwestycji w systemy fotowoltaiczne można znaleźć w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich (ich listę znajdziemy pod adresem internetowym www.funduszeeuropejskie. gov.pl/punkty).