Nawet jeśli zostałeś zwolniony z pracy, przysługują ci pewne prawa. Oto co ma obowiązek zrobić pracodawca, jeśli zdecyduje się rozwiązać z tobą umowę o pracę.
Jako zwolniony pracownik masz prawo do:
Świadectwa pracy
Pracodawca powinien wydać ci świadectwo niezwłocznie, niezależnie od tego, która strona rozwiązała umowę i w jakim trybie. Nie ma również znaczenia, czy rozliczyłeś się z pracodawcą (np. czy wypełniłeś obiegówkę). Świadectwo powinieneś otrzymać w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy możesz wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego sprostowanie. Jeśli pracodawca odmówi, możesz wystąpić z tym żądaniem do sądu. Jeśli pracodawca nie wydał ci świadectwa w terminie lub wydał niewłaściwe i poniosłeś z tego powodu szkodę, możesz żądać od niego odszkodowania (w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, nie dłużej jednak niż 6 tygodni).
Przeczytaj koniecznie: Szkoła oszczędzania na młodzieży
Ekwiwalentu zamiast urlopu
Pracodawca może wysyłać cię na urlop w okresie wypowiedzenia, ale jeśli nie zdążysz go wykorzystać w tym czasie, powinien wypłacić ci ekwiwalent pieniężny (twoje żądanie przedawnia się po 3 latach od dnia rozwiązania stosunku pracy).
Odprawy emerytalnej
Jeśli rozwiązanie umowy o pracę jest związane z twoim przejściem na emeryturę lub rentę, przysługuje ci, zgodnie z kodeksem pracy, odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (niezależnie od rodzaju umowy i wymiaru czasu pracy). Firma może ci przyznać wyższą odprawę, jeśli przewiduje to układ zbiorowy pracy. Odprawę emerytalną możesz otrzymać tylko raz, ale jeśli pracujesz w kilku firmach i we wszystkich jednocześnie przechodzisz na emeryturę, odprawa przysługuje ci w każdej z nich.
Odprawy pieniężnej
Przysługuje ci, jeśli zostałeś zwolniony z firmy zatrudniającej więcej niż 20 pracowników, a zwolnienie nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika. Odprawa odpowiada wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli byłeś zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli byłeś zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli byłeś zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Możesz wziąć wolne na szukanie pracy
Znalezienie nowej pracy nie jest proste, dlatego możesz jej szukać już w trakcie okresu wypowiedzenia. Jeśli masz 2-tygodniowy lub miesięczny okres wypowiedzenia, masz prawo do dwóch dni wolnego na poszukiwanie nowej pracy. Przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia przysługują ci trzy dni wolnego. Możesz je wykorzystać, jeśli wypowiedziano ci umowę zawartą na: czas nieokreślony, czas określony (dłuższy niż 6 miesięcy) lub okres próbny (3 miesiące). Sam musisz złożyć wniosek, ale pracodawca nie może ci odmówić wolnych dni i nie musisz udowadniać, w jaki sposób wykorzystałeś wolne na poszukiwanie pracy.