Mundial 2022

Prawda o zyskach z mundialu w Katarze. Ile FIFA zarobi na MŚ?

2022-11-21 11:40

Piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze oficjalnie rozpoczęte. W niedzielę o godz. 17 czasu polskiego zabrzmiał pierwszy gwizdek w spotkaniu gospodarzy z Ekwadorem. Mecz poprzedziła ceremonia otwarcia, w której uczestniczył m.in. słynny aktor Morgan Freeman. Ile FIFA zarobi na Mistrzostwach Świata? Gra idzie o gigantyczne pieniądze!

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022

Jak działa FIFA, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej? Organizacja prowadzi swoje finanse w czteroletnich cyklach, w które wchodzą przygotowania do mundialu i przeprowadzenie całej imprezy. "Taki sposób jest podyktowany faktem, że aż 95 proc. jej przychodów jest związanych właśnie z mundialem" - czytamy na portalu businessinsider.pl., który dodaje, że w ostatnim opublikowanym cyklu z lat 2015-18 poinformowano, że "działalność FIFA przyniosła 6,4 mld dol., z czego ok. 5,4 mld dol. przypada na mundialowy rok 2018".

Bloomberg, powołując się na źródła z FIFA podaje, że istnieje możliwość, że tym razem uda się przebić wpływy nawet pomimo wcześniejszej pandemii. "Co zrozumiałe, poza mundialem, wpływy FIFA gwałtownie maleją, ale nadal pozostają pokaźne. Przykładowo, w ubiegłym roku jej działalność pozwoliła jej osiągnąć przychód 766 mln dol." - czytamy na businessinsider.pl

Na czym zarabia FIFA?

FIFA zarabia przede wszystkim na sprzedawaniu na cały świat praw telewizyjnych do transmisji turniejów. Według businessinsider.pl w poprzednim cyklu zapewniły one 4,6 mld dol. przychodów. Kolejną pozycją są szeroko rozumiane prawa marketingowe - umowy sponsoringowe i udzielanie firmom praw do wykorzystywania znaków towarowych swoich imprez. "Przy Mistrzostwach Świata chcą być obecne największe globalne marki. Zgodnie ze sprawozdaniem FIFA, w poprzednim cyklu osiągnięto w ten sposób ok. 1,66 mld dol." - czytamy na portalu

Następnie - wpływy z biletów z organizowanych imprez. W poprzednim cyklu z tego tytułu osiągnięto 712 mln dol. W tym roku sprzedano około trzech milionów wejściówek. Najtańsze bilety fazy grupowej to wydatek rzędu 69 dol., na finał ceny zaczynają się aż od 1,6 tys. dol. "To sprawia, że i w tym wymiarze FIFA może liczyć na rekordowe zyski" - podaje businessinsider.pl.

Innym wpływem jest sprzedaż licencji, z których najważniejszą jest ta na grę komputerową FIFA. Dokładne umowy nie są znane, ale szacuje się, że studio EA Games płaci ok. 150 mln dol. rocznie.

Sonda
Czy Robert Lewandowski strzeli co najmniej jednego gola na mundialu w Katarze?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze