ZUS i pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Ogromne pieniądze

Prawie 130 tys. zł w jednym przelewie od ZUS! Każdy ma do tego prawo

2024-04-24 4:29

Czeka nas kolejna zmiana wysokości świadczenia wypłacanego przez ZUS. Od 1 kwietnia wzrosła stawka jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Nowe stawki będą obowiązywały aż do 31 marca 2025 r. Ile można dostać?

ZUS wypłaca wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy

Od 1 kwietnia za każdy 1 proc. uszczerbku na zdrowiu z tego tytułu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 1431 zł. Z kolei w przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje 25 044 zł. "Tyle samo mogą dostać renciści, których stan pogorszył się na tyle, że doszło do całkowitej niezdolności do pracy" - pisze ”Fakt”.

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć ubezpieczonego?

Jak podaje w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej -  odszkodowanie za śmierć osoby ubezpieczonej wynosi 128 799 zł. "W przypadku gdy do odszkodowania po osobie są uprawnione również jego dzieci, otrzymają po 25 044 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania" - dodano. Jeśli do odszkodowania będą uprawnieni inni członkowie rodziny niż małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty, to świadczenie wyniesie 64 399 zł. Każda kolejna uprawniona do odszkodowania osoba otrzyma 25 044 zł.

Ile wynoszą stawki obowiązujące do 31 marca?

Poprzednia stawka za 1 proc. trwałego uszczerbku na zdrowiu wynosiła 1269 zł. Jednorazowe odszkodowanie z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego to 22 212 zł. Odszkodowanie za śmierć ubezpieczonego było wypłacane w wysokości 114 231 zł.

Quiz PRL. Emeryci w PRL-u, czyli wesołe jest życie staruszka

Pytanie 1 z 10
W którym roku wszedł w życie dekret o organizacji ubezpieczeń społecznych?
QUIZ PRL. Emeryci w PRL-u 10
Pieniądze to nie wszystko: Kazimierz Krupa
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze