Warunki gwarancji i jej realizacja wynikają najczęściej z oświadczenia sprzedawcy. Nie jest on jednak bezkarny. Ciąży na nim odpowiedzialność za niewywiązanie się z umowy.
Nie ma przepisów, które by jasno określały, ile powinna trwać naprawa. Jeśli jednak sprzedający zadeklarował w karcie gwarancyjnej, że potrwa 30 dni, to powinien się tego terminu trzymać. Brak takich informacji w gwarancji reguluje ustawa. Niestety, jest mało precyzyjna. Według niej naprawa powinna nastąpić w "odpowiednim terminie", który zależy od rodzaju towaru i celu jego nabycia.
Alimenty dla dorosłego dziecka
Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec niepełnoletnich dzieci, które jeszcze nie są w stanie same się utrzymać.
Dzieci, które skończyły 18 lat, ale nadal się uczą, studiują albo szukają pracy, a ich środki nie starczają na utrzymanie, mogą żądać od rodziców pomocy finansowej. Rodzice muszą zaspokoić usprawiedliwione potrzeby dorosłych dzieci na tyle, na ile pozwalają im na to ich możliwości finansowe. Nawet jeśli dorosłe dziecko pozostaje w związku małżeńskim, ale małżonek uczy się i nie pracuje, rodzice też mają obowiązek alimentacyjny.