Naprawa produkty zamiast wymiany na nowy. Producenci w UE będą mieli nowe zobowiązania
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", nowe przepisy unijne mają zobowiązać sprzedawców, żeby w okresie gwarancji oferowali bezpłatną naprawdę zamiast wymiany produktu. Ma to dotyczyć jedynie sytuacji, gdy naprawa jest niemożliwa, niewygodna dla konsumenta, lub droższa niż wymiana na nowy produkt. Ponadto przepisy mają dodać zachęty dla konsumenta aby wybierali naprawy, np. przedłużenie gwarancji o rok dla naprawionych produktów, czy aby producenci promowali taką formę rozliczenia reklamacji (np. przez bony i krajowe fundusze naprawcze).
Parlament Europejski podaje, że celem zmian prawnych jest zobowiązanie producentów do naprawy określonej liczby produktów (takich jak sprzęt AGD, pralki, odkurzacze, smartfony, rowery), nawet jeśli nie są objęte gwarancją prawną. W tym celu naprawy miałyby być przeprowadzone w "rozsądnych ramach czasowych" i na czas napraw miałyby zostać zaoferowane urządzenia zastępcza. W przypadku braku możliwości naprawy, producenci mogliby oferować produkty odnowione.
Zyskają małe warsztaty naprawcze
"Rz" podaje, że dzięki ustawie niezależne warsztaty i osoby zajmujące się renowacją, jak i użytkownicy końcowi mieliby dostać dostęp do wszystkich części zamiennych i narzędzi po "rozsądnej cenie".
Ponadto platformy internetowe miałyby ułatwiać klientom znalezienie lokalnych warsztatów oraz firmy sprzedające odnowione towary. Konsumenci mieliby być poinformowani o warunkach naprawy, tj. o maksymalnej cenie, czy czasie naprawy, aby porównać różne oferty.