Prawo jazdy

i

Autor: Shutterstock

Prawo jazdy

Prawo jazdy kat. B jest nie tylko na auta osobowe! Co jeszcze możemy prowadzić?

2025-04-11 13:29

Najpopularniejsza kategoria prawa jazdy "B" pozwala nie tylko na prowadzenie aut osobowych! Jak się okazuje dokument pozwala na prowadzenie nawet ogromnego kombajnu zbożowego, czy niektóre motocykle.

Na co pozwala prawo jazdy kategorii B?

Zgodnie z przepisami prawo jazdy kat. B umożliwia kierowanie pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Przepisy jednak wyszczególniają, że dotyczy to pojazdów samochodowych z wyjątkiem autobusu i motocykla. To właśnie w celu prowadzenia takich pojazdów, większość robi kurs na prawo jazdy kat. B.

Kategoria B pozwala także na prowadzenie takowego auta z przyczepą o dmc (dopuszczalnej masie całkowitej, czyli wadze przyczepy z ładunkiem) do 750 kg, a także na prowadzenie pojazdów, które określa kategoria prawa jazdy AM.

Kategoria prawa jazdy AM uwzględnia motorowery, oraz czterokołowce lekkie (quady), oraz inne niewielkie pojazdy o masie własnej do 350 kg, których maksymalna prędkość wynosi 45 km/h. Powyższe przepisy dotyczą pojazdów, które możemy prowadzić w innych krajach Europy, ale tylko w Polsce możemy prowadzić także inne pojazdy.

Z prawem jazdy kategorii B poprowadzisz część motocyklów, oraz kombajn zbożowy. Ale tylko w Polsce

Jak pisze Auto Świat ustawa o kierujących pozwala również jedynie na terenie Polski prowadzić także inne pojazdy, takie jak kombajn zbożowy, czy część motocyklów.

Przepisy dotyczą motocykli o pojemności silnika do 125 ccm i mocy nieprzekraczające 11 kW w stosunku do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. W przypadku motocykli homologowanych jako trzykołowe, pojemność nie ma znaczenia. Możliwość prowadzenia motocykli dotyczy tylko osób, które mają prawo jazdy kat. B minimum trzy lata. 

A co z kombajnem zbożowym? W Polsce z prawem jazdy kat. B można prowadzić pojazdy wolnobieżne, więc i traktory, oraz kombajny zbożowe. Trzeba jednak wspomnieć, że kombajny zbożowe w przeciwieństwie do ciągników nie trzeba rejestrować, więc nie mają tablic rejestracyjnym. Auto Świat przypomina, że wyjeżdżając takim autem na drogę publiczną trzeba zadbać o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ponadto nie można jeździć takowym mając zapięty harder, tj. przednią, roboczą część kombajnu poszerzającą pojazd.

Choć istnieją specjalne ośrodki organizujące kursy kombajnistów, nie są one obowiązkowe - tak długo, jak będziemy jeździć jedynie na terenie Polski.

Super Biznes SE Google News
Ponowny egzamin na prawo jazdy w kilka sekund
QUIZ PRL. Syrena 105 – kultowe auto PRLu
Pytanie 1 z 15
Syrenę 105 nazywano:
QUIZ PRL. Syrena 105 – kultowe auto PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze