Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Nowy Polski Ład. Składka zdrowotna, duże zmiany zaproponowane przez PiS

Premier Morawiecki. Nord Stream 2 to sprawdzian dla europejskiej solidarności

2021-05-02 8:01

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu prestiżowemu francuskiemu kwartalnikowi „Politique internationale”. W wypowiedzi polskiego premiera premiera padły ważne słowa o zaprzestaniu projektu Nord Stream 2, Morawiecki mówił też demokratyzacji Białorusi i Rosji i utrzymaniu chrześcijańskich wartości. Premier wypowiedział się też w kwestii mediów podkreślając, że "wolność słowa jest solą demokracji, dlatego należy jej bronić"

W dużym wywiadzie dla prestiżowego francuskiego kwartalnika„Politique internationale” premier Morawiecki poruszył wiele ważnych kwestii. Ważne słowa padły na temat projektu Nord Stream 2. Według premiera to sprawdzian prawdy dla europejskiej solidarności.

Budowa Nord Stream musi być zatrzymana

- Od lat mówimy, że ten projekt ma na celu rozbicie jedności europejskiej. Rurociąg Nord Stream 2 nie tylko uzależni Europę od dostaw rosyjskiego gazu, ale także przedłuży kadencję Putina. Gruzja, Ukraina, Białoruś, sprawa Nawalnego… co jeszcze musi się wydarzyć, żeby europejscy politycy zrozumieli, że Rosja jest dyktaturą, z którą nie możemy się pogodzić? Cieszę się, że ta świadomość postępuje, ale dopóki budowa rurociągu nie zostanie całkowicie zatrzymana, nie będziemy mogli mówić o sukcesie” – podkreślił premier.

Weto i kwestia praworządności

Mateusz Morawiecki odniósł się też do stanowiska Polski i Węgier podczas unijnego szczytu w ubiegłym roku (poruszono na nim powiązanie wypłaty środków unijnych z kwestią praworządności) i kwestii weta.

"Weto jest hamulcem bezpieczeństwa. Unia Europejska składa się z 27 krajów. Bez tego mechanizmu zapewniającego, że każdy z tych 27 głosów zostanie usłyszany, nigdy nie znaleźlibyśmy kompromisu. Weto to zapisane w traktatach narzędzie, które jest sygnałem do zaprzestania dyskusji i wznowienia dialogu na nowej podstawie" - wyjaśnił premier.

Czytaj też: Bronisław Komorowski patronem nowej partii? Zaprosił PSL i konserwatystów z PO. Nasz news

"Na lipcowym szczycie walczyliśmy o jasne i precyzyjne zapisy dotyczące związku między praworządnością, budżetem Unii i funduszem naprawczym. W końcu przyjęliśmy dokument, który szczegółowo określa zasady stosowania tego mechanizmu i gwarantuje, że nie będzie on wykorzystywany do nieuzasadnionych i arbitralnych interwencji różnych instytucji Unii Europejskiej" - mówił Morawiecki - "Najważniejsze jest to, że mimo wszystko udało nam się przezwyciężyć różnice i sprostać wymaganiom chwili. Europejczycy oczekiwali od nas budżetu na poradzenie sobie z pandemią i nie zrozumieliby, że niektórzy wykorzystali tę okazję, by grać w politykę" - dodał.

Wolne media

Szef rządu pytany o wolność mediów w Polsce zwrócił uwagę, że udział inwestorów zagranicznych w mediach w Polsce jest znacznie większy niż we Francji czy w Niemczech. „Polskie prawo nie ogranicza procentu udziałów, które może posiadać jeden właściciel, ani udziału w rynku, jaki może uzyskać. Nie ogranicza też dostępu do podmiotów zagranicznych. Rynek działa w sposób nieuregulowany, podczas gdy rynki francuski i niemiecki są de facto zamknięte dla inwestorów zagranicznych” – stwierdził premier.

„Niektórym daje się prawo głosu, innym odbiera się. Wolność słowa jest solą demokracji, dlatego należy jej bronić – zaapelował premier.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze