Pracownik na budowie

i

Autor: CC Pixabay.com Bezrobocie w Polsce najniższe w UE

Polska z najniższym bezrobociem w UE! W marcu bez pracy tylko 3,1 proc. Polaków

2021-05-01 16:16

Najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej w marcu odnotowano w Polsce. Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc., przy unijnej średniej na poziomie 7,3 proc. Oznacza to, że bez pracy pozostaje w Polsce nieco ponad 500 tys. osób. Co ciekawe, według danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w marcu w Polsce wyniosło 6,4 proc. Skąd tak duża różnica w szacunkach? Wszystko przez metodologię prowadzonych badań.

W marcu bezrobocie w Polsce najniższe w UE

- W marcu bezrobocie w Polsce utrzymywało się na najniższym poziomie w Unii Europejskiej – poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE na Twitterze, udostępniając dane Eurostatu. Wynika z nich, że w Polsce w marcu br. odnotowano bezrobocie na poziomie 3,1 proc., co daje pierwsze miejsce w całej Unii Europejskiej. Na drugim miejscu Czechy z bezrobociem na poziomie 3,2 proc., a na trzecim Holandia z poziomem 3,5 proc. Z unijna średnia to 7,3 proc.

- Mimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią, polska gospodarka okazuje się odporna na sytuację epidemiologiczną. To kolejny miesiąc dobrych danych dot. bezrobocia. Również pozostałe wskaźniki są bardzo korzystne dla polskiej gospodarki. Krajowy plan odbudowy ma być w ciągu najbliższych miesięcy i lat głównym motorem dynamicznego wzrostu - powiedział PAP Stały Przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

Nie przegap: Wzrost szarej strefy lub większe bezrobocie! Tak się skończy ozusowanie umów o dzieło?

3,1 proc. czy 6,4 proc.? Dane Eurostatu i GUS

Dane dotyczące bezrobocia w Polsce opublikował  kilka dni wcześniej Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w marcu br. 6,4 proc. Daje to nieco ponad milion bezrobotnych. Z kolei przy wskaźniku Eurostatu na poziomie 3,1 proc. bezrobotnych w Polsce jest nieco ponad 500 tys. osób.

Skąd takie rozbieżności? GUS podaje stopę bezrobocia rejestrowanego na podstawie liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Natomiast Eurostat w swoich wyliczeniach określa tzw. zharmonizowaną stopę bezrobocia – procent osób w wieku 15-74 lat, którzy pozostają bez pracy, są zdolni podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni i którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni, w odniesieniu do wszystkich aktywnych zawodowo osób w kraju.

Nie przegap: Szukasz pracy? W tej branży szykują się zwolnienia!

Super Raport 29.04 (Goście: Radosław Sikorski - eurodeputowany, PO, prof. Antoni Dudek - historyk, gen. Grzegorz Gielerak) Sedno Sprawy: Małgorzata K
Sonda
Kiedy ostatni raz szukałaś/eś pracy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze