Adam Glapiński

i

Autor: Artur Hojny, Shutterstock Adam Glapiński

Konferencja NBP

Prezes Glapiński: Inflacja spada zgodnie z naszą projekcją

2023-12-07 15:30

- Inflacja spada. Nie sprawdziły się prognozy niektórych ekonomistów i dziennikarzy ekonomicznych, którzy wieścili 30 proc. inflacji. Inflacja spada zgodnie z projekcją inflacji NBP - powiedział Adam Glapiński, prezes banku centralnego. Jest wiele niepewności co do cen regulowanych, które powodują, że RPP musi się powstrzymać z decyzjami na temat stóp procentowych.

Mocny złoty działa przeciwinflacyjnie

Adam Glapiński zaznaczył, że inflacja spada i w listopadzie była trzykrotnie niższa niż w swoim szczycie w lutym tego roku. Wskazał też, że inflacja bazowa (CPI) również się obniża.

- Po gwałtownym spadku w poprzednich miesiącach spadek inflacji jest wolniejszy. Jest to w pełni zgodnie z naszymi przewidywaniami. W kolejnych kwartałach inflacja nadal będzie spadać - stwierdził. Jak dodał, dane, które napłynęły od ostatniego posiedzenia, nie zmieniają zasadniczo naszej oceny sytuacji ani perspektyw makroekonomicznych w Polsce.

-W otoczeniu naszej gospodarki koniunktura jest osłabiona,w  strefie euro jest stagnacja, w Niemczech jest recesja - wskazał Adam Glapiński. 

Pytany o umocnienie złotego, prezes NBP ocenił, że z punktu widzenia inflacji walki mocny kurs złotego jest dobry i działa przeciwinflacyjnie.

-Kurs złotego jest płynny, co oznacza że jego wahania są naturalne. W ten sposób amortyzuje różnego rodzaju impulsy z zewnątrz. Od jesieni ub.r. złoty jest mocniejszy o 20 proc. w stosunku do dolara i 10 proc. w stosunku do euro - dodał Glapiński. 

Jak będą jednoznaczne decyzje RPP na pewno je uwzględni w decyzjach. Szef NBP podkreślił też, że decyzje podejmowane w kolejnych miesiącach będą podejmowane na podstawie bieżących danych. 

-Z każdym rządem będziemy współpracować. Wszystkie banki centralne są niezależne od rządów i parlamentów. Gdyby tak nie była, to każda większość mogłaby zmieniać prezesa NBP pod każdym pretekstem. Skończyła się kampania wyborcza, przechodzimy do normalnej pracy- zaznaczył Glapiński, który podkreślił niezależność polskiego banku centralnego i jego apolityczność.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL
Najnowsze