Gaz będzie tańszy o 1/3. Metropolia rozstrzygnęła powtórzony przetarg

i

Autor: GZM

Kryzys energetyczny

Prezes URE o 2023 r. oraz nieuniknionych podwyżkach cen gazu. Co nas czeka?

2022-12-28 11:25

W felietonie dla Business Insider Rafał Gawin prezes Urzędu Regulacji Energetyki omawia kwestie energetyczne na 2023 rok, prognozy dotyczące cen gazu oraz przyszłość ekologicznych założeń energetycznych.

Podsumowując rok 2022 w zakresie energetyki prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin mówi o sytuacji trudnej, niepewnej, toczącej się w cieniu światowego kryzysu energetycznego. Trwająca woja, działania na globalnym rynku energetycznym wpływały na ryzyko ograniczeń w dostawach surowców. W związku z tym trzeba było szukać rozwiązań doraźnych tak, aby uchronić przed skutkami tego kryzysu zarówno odbiorców energii, jak i przedsiębiorstwa energetyczne.

Kryzys na rynku energetycznym

"W obliczu ograniczonego dostępu do gazu, jego substytutem stał się węgiel. Nie tylko Polska, ale i cała Europa musiały wdrożyć rozwiązania ingerujące w rynek. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania wyjątkowe i ograniczone w czasie" - podkreśla Rafał Gawin w felietonie dla Business Insider.

"Obecny kryzys skłania do przyjrzenia się, czy obecny model rynku we właściwy i wystarczający sposób przyczynia się do zapewnienia ciągłości dostaw i bezpieczeństwa energetycznego. Co więcej, ujawnił, że gospodarki i społeczeństwo nie są gotowe do niekontrolowanej zmienności cen" - dodał.

Ceny energii. "Podwyżka wydaje się być nieunikniona"

Prezes URE Rafał Gawin odniósł się także do kwestii cen surowców w 2023 roku. "Jeśli Europie uda się zdywersyfikować dostawy paliwa gazowego, przede wszystkim w postaci płynnego LNG, to ceny powinny spaść, a przede wszystkim się ustabilizować. Jednak nawet przy tych optymistycznych założeniach podwyżka rachunków za energię elektryczną w 2024 r. dla odbiorców chronionych wydaje się nieunikniona" - podkreślił.

Zapytany o tendencje energetyczne na przyszły rok zaznaczył, że "każda zaoszczędzona jednostka energii to zysk dla naszego portfela i środowiska". "Uważam, że najbliższy rok będzie dla nas czasem przyswajania nowych nawyków ekologicznych polegających na racjonalnym użytkowaniu zasobów (energia, paliwa, woda) i ich oszczędzaniu. Będzie to też rok weryfikacji skuteczności wdrożonych narzędzi osłonowych, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim" - stwierdził na łamach Business Insider.

Rynek energetyczny "po kryzysie". Innowacje i stabilizacja

Prezes URE wypowiedział się również na temat przewidywań dotyczących funkcjonowania rynku energetycznego po kryzysie. "Gorąco wierzę, że rynek energii wyjdzie z obecnego kryzysu doświadczony i mądrzejszy, co w dłuższej perspektywie uda się przekuć w sukces. Z jednej strony rozwiną się nowe modele funkcjonowania zarówno przedsiębiorstw, jak i odbiorców, wynikające z potrzeby ograniczenia wzrostu cen. Będzie to nadal rynek regulowany co najmniej w odniesieniu do gospodarstw domowych, żeby zapobiec chęci "odbicia sobie" kryzysu ze strony największych graczy. Jednak patrząc bardziej optymistycznie, rynek po kryzysie opisałbym jako "innowacyjny", doświadczony, bardziej stabilny i mądrzejszy" - podkreślił Rafał Gawin w felietonie dla "BI".

Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze