O ile wzrośnie cena prądu? Powyżej limitu nawet trzykrotnie!
Cytowany przez portal Piotr Dzięciołowski, analityk DM Banku Handlowego, prognozuje, że w tym roku hurtowe ceny energii są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Dlatego należy spodziewać się, że cena energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok będzie zdecydowanie wyższa w tej części rachunku, który wykracza ponad ustalony limit zużycia energii. Myślę, że to może być nawet trzykrotny wzrost.
Dodaje, że dla samych koncernów energetycznych nie powinno to stanowić dodatkowego ryzyka. — Dostaną albo rekompensatę od państwa za zamrożenie cen prądu do ustalonego limitu, albo pieniądze od klientów, którzy zapłacą cenę rynkową za pozostałą zużytą energię — kwituje Dzięciołowski.- czytamy na portalu.
Cena prądu 2022. Najbliższe miesiące przyniosą nam prawdziwą rewolucję w handlu energią
— Jeśli spojrzymy na kontrakty roczne na TGE, to możemy wysnuć wniosek, że ceny energii w 2023 r. powinny być nawet trzy razy wyższe niż obecnie. Nie wiemy jednak, w jakim stopniu zakontraktowały się już na przyszły rok spółki energetyczne ani też, w jakim stopniu regulator uwzględni tę kontraktację w ustalaniu nowych taryf na rok 2023. Szczególnie że jak dotąd — w mojej ocenie — hurtowa cena energii w 2023 r. pozostaje wielką niewiadomą — twierdzi Paweł Puchalski, analityk Santander BM, cytowany przez Business Insider.
Według analityka i tak drożyzny nie unikniemy. — W mojej ocenie taryfa na przyszły rok będzie zdecydowanie wyższa od tegorocznej, ale ostateczny wzrost taryfy pozostaje w rękach regulatora. A to założenie jest o tyle istotne, że subsydia dla segmentów sprzedaży i dystrybucji będą wypłacane jedynie do wartości taryfy ustalonej przez regulatora — podkreśla Puchalski.
Według portalu trudno przewidzieć, jak prezes URE spojrzy na wnioski taryfowe spółek energetycznych. — Czy uwzględni w nich kontrakty zakupu energii zawarte dotychczas, jaką cenę węgla założy jako cenę wyjściową dla obliczania docelowej ceny energii elektrycznej na rok 2023, czy uwzględni w swoich założeniach rynek bilansujący z teoretyczną ceną energii elektrycznej ok. 900 zł/MWh-prognozuje Puchalski.
Obecne taryfy na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych obowiązują od 1 stycznia do końca grudnia 2022 r. Sama energia elektryczna podrożała wówczas o 37 proc. rok do roku (to ok. 17 zł netto miesięcznie więcej dla przeciętnego gospodarstwa domowego), a cały rachunek za prąd, który obok ceny energii zawiera też szereg innych opłat, m.in. za dystrybucję, wzrósł o 24 proc. (ok. 21 zł netto miesięcznie).