Już dziś w wydarzeniu znanym jako Forum Jedwabnego Szlaku 2016 weźmie udział wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem całe przedsięwzięcie znacząco ułatwi polskim przedsiębiorcom wymianę handlową z ich chińskimi partnerami. W ramach nowego Jedwabnego Szlaku powstać mają wspólne projekty inwestycyjne i infrastrukturalne na trasie, na której będą przewożone towary między Chinami a Europą. Współpraca z Państwem Środka ma polegać na wymianie handlowej z państwami UE oraz zachęcić chińskich inwestorów do działalności w krajach wspólnoty, w tym w Polsce.
ZOBACZ TEŻ: Chińczycy zajadają się polskimi słodyczami
Naszemu państwu zależy jednak przede wszystkim na tym, by to chiński rynek otworzył się na nasze produkty rolno-spożywcze. W trakcie wizyty Xi Jinpinga zostanie podpisanych aż 40 umów handlowych i porozumień dwustronnych. Dzięki nim otwarta będzie droga chociażby dla eksportu polskich jabłek do Państwa Środka. Obecnie wartość wysyłki naszych towarów do Chin nie jest imponująca. W zeszłym roku eksportowaliśmy tam żywność wartą ok. 127 mln euro (ok. 560 mln zł). Były to głównie serwatka, drób, czekolada, syropy i mleko. Dla porównania, Chińczycy rocznie wysyłają do naszego kraju dziesięć razy więcej towarów różnego rodzaju, niż my do nich!
ZOBACZ TEŻ: Handel podróbkami wart miliardy dolarów. Większość pochodzi z Chin
Morawiecki chce, byśmy nie tylko zwiększyli nasze możliwości eksportowe do Chin, ale też byli liderem regionu, jeśli chodzi o relacje gospodarcze ze stroną chińską. Polskie władze liczą na to, że wspólne inwestycje można będzie realizować w porozumieniu między naszym Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a Industrial and Commercial Bank of China. - Jesteśmy gotowi zadeklarować nasz udział kapitałowy w tworzony właśnie fundusz państw Europy Środkowo-Wschodniej, co pozwoli na sfinansowanie inwestycji interesujących nas i partnerów chińskich. Liczę, że podczas wizyty uda się wynegocjować bezpieczne i satysfakcjonujące dla nas warunki. Myślę, że ze strony polskiej BGK byłby najlepszym partnerem dla strony chińskiej – mówi wiceminister rozwoju, Radosław Domagalski.
Źródło: polskieradio.pl
Prezydent Chin w Polsce. Powstanie nowy Jedwabny Szlak!
Jedwabny Szlak – to wręcz mityczna droga handlowa, która łączyła Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Funkcjonowała ona prawie 2 tys. lat, na znaczeniu straciła w XVII w. Istnieje jednak szansa, że Jedwabny Szlak powróci! W jego odbudowie ważną rolę ma odegrać Polska. Prezydent Chin, Xi Jinping, przebywa w naszym kraju z wizytą, m.in. w tej właśnie sprawie.