Prezydent Duda podpisał ustawę

i

Autor: Kancelaria Prezydenta Facebook

Prezydent Duda podpisał ustawę o mieszkaniach. Ważne zmiany

2020-12-19 13:48

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. pakiet mieszkaniowy. Zobacz, co się zmieni. Społeczna część pakietu zakłada wsparcie komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego, a także pomoc dla obywateli w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych. Co to będzie oznaczało w praktyce i na ile ta pomoc przysłuży się młodym?

W piątek, 18 grudnia Andrzej Duda podpisał ustawę, która zawiera rozwiązania związane z mieszkaniami. Chodzi m. in. o zwiększenie wysokości finansowego wsparcia w formie grantów z Funduszu Dopłat dla gmin na budowę mieszkań społecznych i komunalnych i umożliwienie uzyskania premii remontowej na budynki TBS starsze niż 25 lat. Nowe prawo wprowadza tzw. wakacje czynszowe dla lokatorów TBS. Dodano również możliwość uzyskania prawa własności mieszkania społecznego w oparciu o umowę najmu z dojściem do własności. TBS, czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie dla osób niezamożnych lub średniozamożnych, które z pewnych przyczyn nie mogą kupić własnego mieszkania. TBS-y oferują wynajem mieszkań po obniżonym czynszu. Ustawa przewiduje dodatkowo dopłaty do czynszów w programie "Mieszkanie na start". Osoby bez zdolności czynszowej będą miały ułatwiony dostęp do własności mieszkania.  Przewidywana jest również pomoc dla gmin, których budżety ucierpiały w wyniku COVID-19. Finansowe wsparcie dla gmin ma zostać realizowane dzięki utworzeniu Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Dobra wiadomość dla wnioskujących o dodatek mieszkaniowy i innych - procedury mają być usprawnione. A dla najemców, którzy utracili dochody w wyniku epidemii - będą przyznawane dodatki mieszkaniowe powiększone o dopłaty z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.  Pakiet mieszkaniowy wprowadza również możliwość rozliczenia partycypacji w okresie najmu lokalu mieszkalnego.

ZOBACZ:Pogrzeb Piotra Machalicy. Gigantyczny wieniec od Prezydenta. Złożenie urny z prochami na cmentarzu [RELACJA, ZDJĘCIA]

Konkurencja zniszczyła moje choinki
Najnowsze