Ubóstwo w Polsce

i

Autor: Shutterstock

Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Sprawdź, ile dostaniesz

2016-12-19 11:46

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał dziś ustawę, która od października 2017 r. obniży wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zobacz, o ile zmniejszą się średnie emerytury na przestrzeni najbliższych lat przez wprowadzenie reformy.

Dzisiejsza data na podpisanie nowelizacji ustawy nie jest przypadkowa. Jak wyjaśniali podczas prac nad projektem członkowie rządu, została ona wyznaczona w oparciu o kwestie techniczne i prawne tak, aby ZUS miał czas na przygotowanie systemów informatycznych i wdrożenie procedury zamówień publicznych.

Sprawdź także: Po obniżce wieku emerytalnego, emerytury będą niższe [ROZMOWA]

Obniżenie wielu emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, dotyczy zarówno emerytalnego systemu powszechnego, jak i rolniczego. Do końca 2017 r. rolnicy będą mogli jeszcze przechodzić na wcześniejszą emeryturę – kobiety w wieku 55 lat, a mężczyźni – od 60 roku życia.
Na podobne względy do końca przyszłego roku będą mogli liczyć sędziowie i prokuratorzy, przechodzący w stan spoczynku. W ich przypadku ten przywilej będzie uzależniony od czas przepracowanego w tych zawodach.

Czytaj też: Od października 2017 pracujemy krócej. Sejm przegłosował niższy wiek emerytalny

Najbardziej pogorszy się sytuacja kobiet
Z analizy przeprowadzonej przez Kancelarię Prezydenta na lata 2017–2060 jednoznacznie wynika, że wcześniejsze zakończenie pracy, wiąże się ze spadkiem wysokości emerytury. Jest to efekt skrócenia przez reformę okresu składkowego – o dwa lata dla mężczyzn i aż o siedem lat dla kobiet. W rezultacie, mało która kobieta będzie mogła pozwolić sobie na emeryturę w wieku 60 lat, bo nie będzie w stanie utrzymać się z należnego jej świadczenia.
Oto prognoza, jak w najbliższych latach zmieni się w wyniku reformy przeciętna miesięczna wysokość emerytury.

Lepsze warunki pracy dla seniorów?
Jak podkreślał w „Sygnałach dnia" radiowej Jedynki wicepremier Mateusz Morawiecki, rząd będzie się starał zapewnić seniorom jak najlepsze warunki do pracy.
– Takie warunki, również finansowe, żeby opłacało się trochę dłużej pracować, jeśli ktoś może – zapewniał Mateusz Morawiecki w Jedynce.
W myśl obowiązujących przepisów, wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Jednak jest podnoszony do tego poziomu stopniowo – kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Źródło: Superbiz.pl, Polskie Radio

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze