Prezydent przyznaje się do błędu. Frankowicze jednak nie zapłacą więcej

2016-01-21 12:33

Prezydent Andrzej Duda poprawia błąd wykryty w kalkulatorze frankowicza, który miał umożliwić każdemu zadłużonemu obliczenie nowej raty kredytu po wejściu w życie ustawy o pomocy frankowiczom. W pierwotnej błędnej wersji tzw. kursu sprawiedliwego zapisanego w dokumencie, większe koszty przewalutowania ponieśliby sami dłużnicy, a mniejsze banki.

W piątek prezydent RP przedstawił projekt ustawy, który wprowadził termin tzw. kursu sprawiedliwego, po którym miałby być przewalutowane kredyty we frankach szwajcarskich na złotówki. Aby każdy z zadłużonych w tej walucie mógł sprawdzić czy to dla niego korzystne, na stronie Kancelarii Prezydenta umieszczono specjalny kalkulator frankowiczka, który po wpisaniu podstawowych danych dotyczących kredytu, pokazywał m.in. wysokość raty.

Czytaj również: W grudniu padł rekord zarobków Polaków. Zobacz, ile zarabiamy!

Specjaliści szybko jednak zauważyli, że projekt ustawy i konstrukcja kalkulatora rozmija się. - Znaleźliśmy pewne rozbieżności pomiędzy tym, co jest w ustawie, a tym, co znajduje się w załączniku zwierającym obliczenia. Jeżeli dobrze to rozumiemy, zamiast raty kapitałowo-odsetkowej jest tam tylko rata odsetkowa - komentował w rozmowie z money.pl Piotr Markiewicz, analityk mBanku.

- Nieścisłości te prowadzą do tego, że kwota zaoszczędzona przez kredytobiorcę jest niższa, a kurs sprawiedliwy wyższy - komentował analityk.

Z tego powodu we wtorek Kancelaria Prezydenta na chwilę usunęła ze strony kalkulator frankowicza, a następnie opublikowała poprawioną wersję. ZOBACZ KALKULATOR FRANKOWICZA!

"Kancelaria Prezydenta RP skierowała wczoraj (wtorek - przyp. red.) do Komisji Nadzoru Finansowego poprawną treść załącznika do projektu regulacji o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki. W poprawnej treści załącznika w miejscu pierwotnego brzemienia zapisu w literze L: 'Wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)', widnieje zapis: 'Wartość raty odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)', co definiuje tę wartość także w innych miejscach dokumentu" - wyjaśnia biuro prasowe prezydenta. I zapewnia, że elektroniczny kalkulator dla frankowiczów opublikowany na stronie prezydent.pl "działa prawidłowo i właściwie oddaje intencje autorów projektu" - czytamy w komunikacie prezydenckich urzędników.

 

Źródło: Money.pl/TVN24 BiŚ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze