Prezydent zmusi NBP do ujawnienia zarobków. Duda podpisze specjalną ustawę

2019-01-14 13:29
Prezydent podpisał tzw. pierwszą ustawę innowacyjną
Autor: Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Wkrótce sprawa wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim, która zszokowała opinię publiczną, może mieć swój koniec. Prezydent Andrzej Duda ma podpisać specjalna ustawę, która ujawni wysokość zarobków pracowników NBP. Wszystko jednak w rękach parlamentu.

- Pan prezydent wyraźnie powiedział, że w domenie publicznej wynagrodzenie z budżetu państwa - przypomnę NBP to jest jednak instytucja, która obraca pieniędzmi publicznymi - ta wiedza powinna być. I co do tego nie ma wątpliwości, że jeżeli parlament uchwali, zanosi się na to, że w jakimś tam konsensusie ta ustawa będzie zrobiona, to na pewno pan prezydent (ją) podpisze, bo zarobki osób pełniących funkcje kierownicze powinny być jasne – taką deklarację złożył na antenie Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera.

To wszystko efekt afery w NBP, która wybuchła wokół prezesa banku, Adama Glapińskiego. Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, m.in. dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Martyna Wojciechowska, nazywana asystentką Glapińskiego, miała zarabiać nawet 65 tys. złotych miesięcznie (wraz z premiami i bonusami). Na zwołanej przez NBP konferencji dyrektor i zastępca dyrektora departamentu kadr odpowiedzieli na te zarzuty.

- Żaden z dyrektorów nie otrzymuje wynagrodzenia 65 tys. złotych. Miesięczne wynagrodzenie całkowite, wyższe niż 60 tys. złotych, zdarzyło się w ubiegłym roku raz i tyle – powiedziała Ewa Raczko, z-ca dyrektora Departamentu Kadr NBP.

Takie tłumaczenie okazało się niewystarczające dla rządzącej partii. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, zapowiedziała, że partia Jarosława Kaczyńskiego wniesie projekt ustawy wprowadzającej jawność wysokości wynagrodzeń w NBP a także ustali górną granicę zarobków dla osób zajmujących funkcje kierownicze w NBP.

Podobny projekt złożyła już Platforma Obywatelska. W ustawie tej partii widnieje zapis zobowiązujący prezesa NBP, członków zarządu oraz pracowników na kierowniczych stanowiskach w do składania jawnych oświadczeń majątkowych. Ruch Kukiz’15 chce za to, by ich wysokość wynagrodzeń w NBP ustalana była nie przez prezesa banku, tylko przez Sejm.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze