500 plus 2020

i

Autor: SHUTTERSTOCK 500 plus 2020

UWAGA! Problem z 500 plus i emeryturami!? Cięcia w Ministerstwie Finansów!

2020-12-22 11:20

Niepewny program Rodzina 500 plus w 2021, zagrożona waloryzacja rent i emerytur oraz wypłaty trzynastek i czternastek dla seniorów? Rząd co rusz uspokaja nas, że nie mamy się czego bać. Kolejni ministrowie zapewniają, że pieniądze na 500 plus czy dodatkowe emerytury będą, a nawet padają daty, kiedy ZUS wypłaci czternastki w 2021 roku. Gorzej sytuacja wygląda, gdy spojrzymy na budżet. Do tego w Ministerstwie Finansów trwają czystki - teraz odszedł człowiek, który odpowiedzialny była za dług Polski oraz zaciąganie pożyczek na poprawę naszego budżetu. Czy to przełoży się na działanie 500 plus w 2021 oraz sprawy emerytów?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, w przyszłym roku deficyt budżetowy ma sięgnąć aż 82,3 mld złotych, a mimo to rząd zapowiada, że nie chce wstrzymać programu 500 plus, ani też wsparcia dla emerytów i rencistów.

- Program Rodzina 500 plus nie zostanie zlikwidowany. Nie ma na to zgody rządu Zjednoczonej Prawicy. Stanowczo dementuje takie pomysły. To powszechne wsparcie dla rodzin. W czasie COVID-19 świadczenie 500 plus odgrywa jeszcze bardziej kluczową rolę - zapowiedziała na swoim Twitterze minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jednak warto tu zauważyć jedną rzecz: szefowa resortu wspomniała o tym, że nie zabiorą 500 plus całkowicie, ale nie, że nie ograniczą. Podobnie ma się sprawa z obiecanymi na 2021 rok czternastymi emeryturami. - Jesteśmy gotowi do realizacji, są zabezpieczone środki, w mojej ocenie to jest najważniejsze i gwarantuję, że jeżeli wysoka izba nie wniesie żadnych poprawek, to na pewno świadczenie to będzie realizowane - stwierdziła minister Maląg na antenie Polskiego Radia, wcześniej informując, że wypłaty czternastek z ZUS ruszą na koniec przyszłego roku. Z tym, że już powstał bufor bezpieczeństwa na wypadek braku czternastych emerytur - ewentualne poprawki ustawy, przedłużające się prace.

ZOBACZ: Rząd znów sięgnie do portfeli Polaków? Powraca kontrowersyjny pomysł na szukanie pieniędzy

Sonda
Czy wierzysz, że rząd nie wprowadzi ograniczeń wobec wypłat 500 plus w 2021 roku?

Kolejnym znakiem na to, że wcale z finansami nie jest tak różowo i programy 500 plus czy Emerytura plus mogą być zagrożone w 2021 jest przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur. Podwyżki dla emerytów 2021 powróciły bowiem do pierwotnego założenia waloryzacji 3,86 proc., a nie tej, która znalazła się wykazie prac legislacyjnych, czyli 4,16 proc. Do tego minimalna podwyżka wyniesie 50 a nie 70 złotych brutto, jak przewidywał resort rodziny.

- Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o waloryzację kwotowo – procentową. Na pewno ona będzie, mam nadzieję, że nie mniej niż 70 zł brutto - mówił "Super Expressowi" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

SPRAWDŹ TAKŻE: ZASIŁEK POGRZEBOWY 7000 zł? Wiceminister Rodziny o GIGANTYCZNEJ podwyżce

Oliwy do ognia dolewają ostatnie dymisje w Ministerstwie Finansów. Zaledwie tydzień temu informowaliśmy, że z resortu odchodzi wieloletni współpracownik, wiceminister finansów Piotr Dziedzic, pełniący także funkcje zastępcy szefa KAS i pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Teraz w Ministerstwie Finansów doszło do kolejnej dymisji - odchodzi Piotr Nowak, wiceminister zarządzający długiem Polski, czyli emisją obligacji finansujących deficyt budżetowy oraz człowiek odpowiedzialny za utrzymywanie relacji z inwestorami z całego świata, którzy pożyczają nam pieniądze. Na stanowisko wiceszefa resortu finansów Nowaka powołała jeszcze w 2015 roku premier Beata Szydło.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia
Najnowsze