Jak podaje Główny Urząd Statystyczny dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła w październiku -2,5 proc. Według danych GUS największe roczne spadki odnotowały następujące branże: górnictwo (-7,5 proc.) oraz energetyka i ciepłownictwo (-8,7 proc.). Obroty w przetwórstwie przemysłowym zmalały tylko o 0,5 proc. rdr. Skąd takie spadki?
Zobacz: Darmowe kanapki w McDonald's. Jak je dostać?
Okazuje się, że w dużej mierze to efekt mniejszej liczby dni roboczych, których w minionym miesiącu było tylko 21, w tym wypadający w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych poniedziałek. Dlatego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym” październikowa dynamika produkcji ukształtowała się na poziomie 0,9 proc. (miesiąc do miesiąca) i 1,3% (rok do roku).
W ujęciu nieodsezonowanym spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej zmalały dostawy napojów (spadek o 16 proc. rok do roku), węgla ( spadek o 10,7 proc.) oraz energii elektrycznej, gazu i ciepła ( spadek o 8,7 proc.). Za to najsilniejszy wzrost odnotowano w motoryzacji (wzrost o 7 proc. rok do roku), przemyśle tekstylnym (wzrost o 5,3 proc.) i w sektorze spożywczym (wzrost o 4,8 proc.).
Zobacz: Szefowie, drżyjcie! 90 proc. Polaków zwolni się, jeśli nei dostanie pdowyżki
Wciąż niekorzystne statystyki odnotowuje branża budowlana. Jak podaje GUS, wartość produkcji budowlano-montażowej była w październiku aż o 20,1 proc. niższa niż w roku poprzednim.