Jerzy Hausner

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express Jerzy Hausner

Finanse publiczne

Prof. Hausner: Parlament stracił kontrolę nad budżetem państwa

2022-11-21 21:26

Mało kto, jeśli ktokolwiek, wie, jaki jest faktyczny stan zadłużenia naszego państwa. - Problem nie polega na tym, jaki ten stan aktualnie jest. Problemem jest to, że jest tak nieczytelny, niezrozumiały, nieprzejrzysty. To obniża wiarygodność ekonomiczną naszego państwa. Problem w tym, że bardzo szybko rosną koszty obsługi długu, rośnie zadłużenie. Także będziemy obserwować bardzo wyraźnie wzrost deficytu budżetowego - podkreślił gość "Faktów po Faktach" w TVN24, profesor Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki oraz członek Rady Polityki Pieniężnej

Deficyt będzie rósł poza kontrolą

- Myślę, że to nie są wyjątki od reguły wydatkowej, to jest faktycznie jej demontaż. Oczywiście możemy w tej chwili toczyć spory prawno-ekonomiczne, co z tej reguły wydatkowej zostało. Na przykład toczymy je przy okazji tego, jak liczyć wydatki na zbrojenie, na obronność, na podniesienie potencjału obronnego naszego kraju, naszej armii. Ale to są spory pozorne, bo w istocie ta reguła została zdemontowana - powiedział prof. Hausner

Według niego deficyt będzie rósł, gdyż "obserwujemy obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego z perspektywą średniorocznego wzrostu w przyszłym roku bliską zeru".

- Poza systemem budżetowym państwa mamy w tej chwili mniej więcej 300 miliardów złotych, które da się zdefiniować - gdzie one są. Tylko proszę pamiętać, że wymieniamy PFR (Polski Fundusz Rozwoju - red.), wymieniamy Bank Gospodarstwa Krajowego, ale przecież jest kilkadziesiąt nowych, różnych funduszy i parafunduszy, które także te wydatki ponoszą - podkreślił były wicepremier.

- To jest niebezpieczne również z punktu widzenia samokontroli, bo jeśli eliminujemy z jednej strony regułę wydatkową, która określa pułap wydatków - zaznaczył prof. mówił Hausner. Powiedział również, że się mniej martwi tym, "czy jest kontrola parlamentu nad tym, bo wiadomo, że jej nie ma", a "problem polega na tym, że nie ma kontroli ze strony ministra finansów".

Źródło: TVN24

Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Sonda
Czy Twoim zdaniem PiS radzi sobie z drożyzną?
Najnowsze