Prawie 6 miliardów złotych dla potrzebujących. Zmiany w programie „Za życiem”

2022-01-04 10:51

- Zasadniczą zmianą w programie "Za życiem" jest prawie dwukrotne zwiększenie środków finansowych - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Paweł Wdowik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Dodał, że na najbliższe lata przewidywana jest kwota 5,95 mld zł. - W poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł. - dodał Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Program "Za życiem"

Celem ustawy jest m.in. uregulowanie w sposób kompleksowy wsparcia dla rodzin oraz kobiet w ciąży ze szczególnym uwzględnieniem ciąży powikłanej. Ponadto dotyczy sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. - Na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld zł. W poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł. - powiedział we wtorek Paweł Wdowik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych odniósł się także do oczekiwań rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnościami.

- Program "Za życiem" w ubiegłym roku został poddany ocenie przez rządowy zespół. W czasie tej oceny przeanalizowaliśmy, to co wymaga zmian. Taki jest cel tego programu, żeby pobudzać ministerstwa i poszczególne obszary działań do wprowadzania elementów, które będą uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami - stwierdził Wdowik.

Przeszło 7 mld zł otrzymały dotąd rodziny z programu Rodzina 500 plus w województwie kujawsko-pomorskim

Dodatkowe wspracie

Paweł Wdowik zapewnił, że rząd wdraża wiele działań, które są podejmowane przez różne resorty "w ramach różnych budżetów nieopisanych w programie", a adresowanych do osób z niepełnosprawnościami. - W Ministerstwie przejęliśmy zadanie stworzenia infolinii oraz portalu informacyjnego dla rodzin, którym rodzi się dziecko z niepełnosprawnością, aby rodziny trafiały bezpośrednio do miejsc, które oferują wsparcie - powiedział Sekretarz Stanu w MRiPS.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?
Najnowsze