Programy telewizyjne tylko w pakiecie? UOKiK sprawdzi nadawców

2020-09-17 11:52
Telewizor
Autor: pixabay.com

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływają licznie skargi od klientów, którzy zwracają uwagę, że nadawcy telewizyjni wymuszą wykup kanałów telewizyjnych jedynie w dostępnych pakietach. UOKiK sprawdzi, czy takie działania ograniczają konkurencję, na czym tracą zarówno klienci jak i operatorzy.

Jak podaje UOKiK wszczęcie postępowania poprzedziły liczne spotkania i konsultacje z operatorami telewizyjnymi, którzy zwracają uwagę, że nie mają możliwości wyboru pojedynczych programów lub ich zakup jest ekonomicznie nieopłacalny i stąd muszą nabywać je w pakietach. W konsekwencji klienci pozbawieni są możliwości wyboru. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdzi między innymi strukturę rynku u wyjaśni, czy nadawcy nie wykorzystują swojej dominującej pozycji na rynku reklamy.

Zobacz również: Czy sądy ZALEJĄ POZWY o odszkodowania od pracowników-ozdrowieńców?

- Wielu konsumentów - odbiorców telewizji ma problem z dostępem do swoich ulubionych programów: muszą wykupić je w pakiecie z takimi, które zupełnie ich nie interesują. Pakiety mogą być narzucane również sieciom kablowym, zaś koszt przerzucany na konsumenta, który niejednokrotnie otrzymuje ofertę diametralnie odbiegającą od jego realnych potrzeb jako widza. Jednym  z celów postępowania będzie sprawdzenie, czy przyczyna tej sytuacji leży na wyższym szczeblu obrotu i jest nią sposób sprzedaży programów operatorom przez nadawców, zmierzający do sztucznego kreowania czasu antenowego na reklamy przez nadawców – mówi Prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

Sprawdź też: Więcej pieniędzy za urlop macierzyński! Nie będzie obniżenia zasiłków

Dodatkowo UOKiK zbada jaki wpływ na przychody z reklam ma sprzedawanie przez nadawców właśnie pakietów programów. Co ważne, postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.

Człowiek w kosmicznym ubraniu, w środku nocy, zatańczył makarenę w lesie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze