Sejm

i

Autor: Sebastian Wielechowski Sejm

Projekt budżetu gotowy. Wiemy, co nasz czeka w 2022 roku

2021-08-24 9:18

Rządowy plan na ustawę budżetową 2022 ma zostać przedstawiony na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Ministerstwo Finansów opublikowało już prognozy wskaźników ekonomicznych z 2021 roku i ich wysokość w 2022 roku. Jak wynika z raportu, spadek PKB w 2020 roku był łagodniejszy, niż prognozowano. Jednak zaznaczono, że skutki pandemii będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Natomiast w 2022 roku rząd chce się skupić na "odbiciu" gospodarki po kryzysie covidowym, a sprzyjać temu mają pozytywne wskaźniki ekonomiczne.

Budżet 2022. Rząd spodziewa się odbicia

W scenariuszu makroekonomicznym do roku budżetowego w 2022 roku założono, że zniesienie obostrzeń i ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej będzie kontynuowane dzięki szczepieniom. Podkreślono jednocześnie, że wciąż istnieje spora niepewność związana z pandemią i będzie ona stanowić ważny czynnik ryzyka. W założeniach przyjęto również prognozy Komisji Europejskiej z lutego 2021 roku, która zakładały, że PKB na głównych rynkach eksportowych Polski wyniesie 3,7 procent i 3,9 procent. Scenariusz nie uwzględnia jeszcze wpływów z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz działań rządu, które planowane są w ramach Polskiego Ładu. Zdaniem Ministerstwa Finansów, będą one stanowić "pozytywny czynnik ryzyka".

ZOBACZ: Ceny rekordowo idą w górę. Najbardziej drożeje paliwo, żywność i energia. Są twarde dane o rekordowej inflacji

Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!

W założeniach przedstawionych przez Ministerstwo Finansów "odbicie" do poziomu realnego PKB sprzed pandemii ma zostać osiągnięte w trzecim kwartale bieżącego roku, więc szybciej niż w strefie Euro. Tempo rozwoju gospodarczego powinno przyśpieszyć do 4,3 procent.

Budżet 2022. Przewidywania PKB

Rząd oczekuje również, że Narodowy Program Szczepień przyniesie pozytywne efekty i konsumenci zachęceni większym bezpieczeństwem ruszą do sklepów. W efekcie popyt "odłożony" z czasu niepewności ma wpłynąć na wzrost konsumpcji prywatnej o 4,3 procent. w 2021 roku i o 4,4 procent w 2022 roku. Konsumpcja publiczna ma być zależna od polityki rządu, przewiduje się, że osiągnie poziom 3,4 procent i 3,7 procent.

Według szacunków MF wzrośnie również popyt inwestycyjny. Inwestycjom sprzyjają niskie stopy procentowe i działania rządu, które mają na celu zwiększenie stopy inwestycji. Spory wpływ ma również odcisnąć finansowanie UE na latach 2021-2027, dzięki czemu powinna wzrosnąć stopa inwestycji, w całej gospodarce, więc i sektorze instytucji rządowych i samorządowych.

Resort zwraca również uwagę, że udział eksportu w PKB rośnie w zawrotnym tempie. Jeszcze w 2020 roku wyniósł 55,8 procent. Ponadto w czasie, gdy w kraju był niski popyt, polscy producenci szukali nowych rynków zbytu. W roku 2021 eksport ma wzrosnąć w tempie 8,8 procent, a w 2022 roku o 7,3 procent. Realny wzrost importu może wynieść nawet 9,4 procent i 7,8 procent. Eksport będzie jednak niższy niż w ubiegłym roku.

Choć rząd nie podał jeszcze przewidywanej waloryzacji na 2022 roku, to eksperci mówią nawet o 5 procentach. Jednak wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed stwierdził, że w przyszłym roku wyniesie 4 procent, czyli nieco mniej niż w 2021 (4,24 procent). Realną wysokość wskaźnika poznamy dopiero w marcu 2022 roku.

Inflacja i wzrost wynagrodzeń w budżecie 2022

Prognozy MF wskazują, że wsparcie rządu i poprawa dynamiki aktywności zwiększą popyt na pracę. Według przewidywań, w 2021 roku przeciętne zatrudnienie wzrośnie jedynie o 0,1 procent, a w 2022 roku zapewne się utrzyma. W efekcie minimalnie ma spaść bezrobocie rejestrowane, do 6 procent wraz z zamknięciem 2021 roku i do 5,8 procent do końca 2022 roku.

Przeciętne wynagrodzenie powinno wzrosnąć do 6,2 procent w 2021 roku i 6,4 procent w 2022 roku. Oznacza to, że pod koniec bieżącego roku średnia płaca w gospodarce krajowej wyniesie 5486 zł brutto, a w 2022 roku 5836 zł brutto.

Dosyć optymistyczne są przewidywania dotyczące inflacji. Zdaniem MF do końca roku wyniesie średnie 3,1 procent, a w przyszłym zbliży się do celu inflacyjnego ze wskaźnikiem 2,8 procent. Przewidywany jest wzrost cen energii ze względu na wyższe ceny surowców na rynku światowym, oraz wyhamowanie rosnących cen żywności. Choć resort prognozuje spadek inflacji, dane ekonomistów wskazują, że w 2021 roku osiągała rekordowe wskaźniki.

Sonda
Co sądzisz o przewidywaniach rządu nt. ustawy budżetowej na 2022 rok?
Ustawa budzetowa 2022

i

Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska Ustawa budzetowa 2022

W przewidywaniach Ministerstwa Finansów napisano również o kursie złotówki. Według przewidywań kurs euro/pln wyniesie średnio 4,53; i dolar/złotówka 3,75; MF zaznacza, że jeśli nie dojdzie do "szoków zewnętrznych", sytuacja powinna sprzyjać umacnianiu się polskiej waluty.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze