Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Emerytury w Polsce

Przechodzisz na emeryturę? Poczekaj do lipca, będzie wyższa o 500 złotych!

2023-05-19 2:42

W Monitorze Polskim opublikowano wskaźnik rocznej waloryzacji składek emerytalnych. Wynosi on 14,4 proc. Co to oznacza dla osób, które w najbliższym czasie planują przejście na emeryturę?

Wskaźnik rocznej waloryzacji składek emerytalnych

W 2023 roku 300 tys. Polaków przejdzie na emeryturę - wskazuje dziennik "Fakt". Najkorzystniej będzie przejść na nią w lipcu - wówczas zyskamy na waloryzacji całości oszczędności emerytalnych, która odbywa się w czerwcu. Dzięki temu seniorzy zyskają dodatkowe pieniądze.

Wskaźnik rocznej waloryzacji składek emerytalnych wynosi 14,4 proc. "To oznacza, że osoba, która zebrała na emeryturę 400 tys. zł, już w lipcu na koncie emerytalnym będzie mieć o 14,4 proc. więcej - czyli o 57 tys. zł. Przy 500 tys. zł zgromadzonych oszczędności, konto powiększy się aż o 72 tys. zł." - informuje "Fakt".

Jak ZUS wylicza wysokość emerytury?

W jaki sposób ZUS wylicza emeryturę? "Zebraną składkę osoby przechodzącej na emeryturę dzieli się przez prognozę dalszego trwania życia, aktualizowaną co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Jeśli np. 60-letnia kobieta, która zgromadziła 400 tys. zł składek, przejdzie teraz na emeryturę, może liczyć na świadczenie w wysokości 1573 zł brutto. Jednak jeśli poczeka do lipca, skorzysta z rocznej waloryzacji konta. Dzięki temu jej świadczenie będzie wyższe o 226 zł" - wyjaśnia "Fakt".

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze