Jeżeli w takiej sytuacji wierzyciel wniesie do sądu powództwo, w którym domagać się będzie spłaty długu, można powołać się na zarzut przedawnienia i sąd powinien oddalić pozew. Nie zrobi tego jednak sam z siebie. To dłużnik musi zgłosić zarzut przedawnienia.
PRZECZYTAJ : Jak pozbyć się długu - tych wierzytelności nie musisz spłacać
Jeśli spłacimy nasz dług, a potem okaże się, że nie musieliśmy tego robić, bo upłynął termin przedawnienia, nie możemy niestety żądać zwrotu pieniędzy. Musimy także pamiętać, że przedawnienie dotyczy tylko tzw. cywilnoprawnych roszczeń majątkowych, czyli długów wynikających z umów cywilnoprawnych o charakterze majątkowym - np. z umowy o dzieło, z umowy o pracę czy umowy pożyczki. Powołując się na zarzut przedawnienia, należy jednak uważać.
SPRAWDŹ: Kiedy przedawnieją się długi
Kodeks cywilny przewiduje sytuacje, w których bieg przedawnienia może zostać przerwany. Jeżeli np. poprosimy bank o umorzenie odsetek czy rozłożenie naszych zaległości na niższe raty, tym samym przyznamy się, że mamy wobec banku dług i od tego momentu bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo. Takie pismo może być bowiem potraktowane jako uznanie długu. Bieg przedawnienia przerywa się także, gdy wierzyciel wniesie sprawę do sądu, wezwie do ugody, rozpocznie mediację. Jeśli jednak wierzyciel ogranicza się tylko do wysyłania pism z żądaniem spłaty długu, nie powoduje to przerwania biegu przedawnienia.
Przykładowe pismo w sprawie przedawnienia długu
Jan Kowalski Sąd Rejonowy
02-638 Szczecin w Szczecinie
ul. Jaworska 8 m. 2 ul. …...............................
Wydział Cywilny
Zgłaszam zarzut przedawnienia w stosunku do roszczeń Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Szczecinie w związku z nałożoną na mnie karą za jazdę bez biletu autobusem linii 211 w dniu 1 lutego 2008 roku*.
........................
Podpis
* mandaty za jazdę bez biletu przedawniają się po dwóch latach