Problemów Stali Mielec ciąg dalszy. Dalej bez konkretnych decyzji ze strony miasta

i

Autor: Wojtek Laski

Przedsiębiorcy nie płacą. Sami czekają na przelewy

2021-05-28 13:51

Co trzeci przedsiębiorca spóźnia się z płaceniem za zakupione towary czy usługi. Okres zwłoki osiąga wymiar nawet od dwóch do trzech miesięcy. Przedsiębiorcy zapytani o to, dlaczego nie płacą na czas, najczęściej odpowiadają, że sami czekają na zapłatę od swoich kontrahentów - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Taka sytuacja to krok do likwidacji, a nawet bankructwa firm. Niestety dotyczy to zarówno małych, ale i większych przedsiębiorców. Skutki tego mogą być opłakane. Dokładne statystyki porażają.

Pandemia uderzyła w gospodarkę. Co do tego nikt już nie ma wątpliwości. Okazuje się, że co trzeci przedsiębiorca płaci z opóźnieniem. Prawie 36 proc. właścicieli firm przyznaje, że zdarza im się płacić po terminie za zakupione towary czy usługi. Zdecydowana większość z nich, blisko 80 proc., spóźnia się zapłatą do miesiąca czasu. Niecałe 15 proc. przyznaje, że opóźnienia w płatnościach z ich strony trwają od 2 do 3 miesięcy. Zapytani, dlaczego nie płacą na czas, najczęściej odpowiadają, że sami czekają na zapłatę od swoich kontrahentów (52 proc.). Aż co trzeci przedsiębiorca brak płatności w terminie tłumaczy spadkiem sprzedaży i zleceń w firmie, a co za tym idzie, brakiem pieniędzy na regulowanie należności. Trudną sytuacją firmy zasłania się prawie 27 proc. badanych. Niecałe 14 proc. wskazuje na błąd księgowości lub zapomnienie o płatności. Dla 13 proc. priorytetem w opłacanych rachunkach są wynagrodzenia pracowników. 10 proc. twierdzi, że nie płaci w terminie, ponieważ musi zaangażować środki w kolejne zlecenie albo opłacić raty kredytowe (6,5 proc.). Inni nie płacą na czas, ponieważ zleceniodawca nie upomina się o płatności (5,6 proc.) bądź w dokumentach są widoczne braki (4,6 proc.). Jednocześnie mniej niż połowa, bo 43 proc. właścicieli firm dobrze ocenia swoją sytuację ekonomiczną, a 28 proc. spodziewa się poprawy w najbliższych trzech miesiącach. Takie dane płyną z  VIII edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.

POLECANE: Polaków nie stać na czynsz. Toną w długach

- Teoretycznie nie wygląda to źle, bo cóż to jest miesięczne opóźnienie. Tyle, że dla 43 proc. firm z sektora MŚP opóźnienie płatności o 21-30 dni już się odbija negatywnie na ich działalności. A +nie płacę, bo mi nie płacą+ to już klasyka. To przekłada się także na malejące zaufanie między przedsiębiorstwami. Jak pokazuje nasze badanie "Rok biznesu w pandemii", blisko połowa firm z sektora MŚP mniej ufa swoim kontrahentom niż przed pandemią, w marcu 2020 roku. Do tego w dużej mierze przyczyniły się właśnie problemy finansowe ich partnerów biznesowych – zauważa Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, cytowany w informacji KRD.

ZOBACZ:  Jak rosną długi firm i tworzą się zatory płatnicze

Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Lidia Staroń nie gwarantuje obiektywizmu
Sonda
Czy zwykle spłacasz swoje długi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze