Andrzej Duda

i

Autor: East News

Walka o wolne sądy. Przedsiębiorcy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy

2017-07-23 20:51

Młodzi polscy przedsiębiorcy napisali list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośba o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa. "Ufamy, że dostrzegając konieczność unowocześnienia sądownictwa w Polsce, będzie Pan stał na straży demokratycznej zasady trójpodziału władzy" – można przeczytać w liście.

Przedsiębiorcy piszą do prezydenta Dudy
Pod listem podpisało się ich kilkudziesięciu. Apelują rozsądnie, z szacunkiem do różnych poglądów politycznych w Polsce i zaznaczają, że doceniają działania prezydenta na rzecz innowacyjności. Ale mówią też jasno o tym, że trójpodział władzy to podstawa naszego ustroju, który jest gwarantem życia w wolnym kraju. Oto pełna treść listu:

Zobacz również: Prezydent Duda przyznał Sadurskiej 17 tys. złotych nagrody

Szanowny Panie Prezydencie,
jako przedsiębiorcy, ale przede wszystkim obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, jesteśmy zaniepokojeni zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, przewidywanymi przez ustawę o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, a także ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

U źródeł polskiej społeczności innowatorów – zarówno startupów, jak i dojrzałych przedsiębiorstw – leży świadome zaangażowanie w życie społeczne i obywatelskie. Łączy nas duma z naszego kraju, który niczym startup zbudował od podstaw ustrój demokratyczny, a wolnorynkowe swobody gospodarcze zabezpieczył systemem niezależnych sądów.

Uczestniczymy w globalnej konkurencji o talenty i zależy nam, aby to Polska była pierwszym wyborem dla przedsiębiorców pragnących budować innowacyjne firmy. Warunkiem sine qua non rozwoju innowacyjnych firm i powodzenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest przewidywalność systemu prawnego i gwarancja niezawisłości sądów.

Przedsiębiorcy opierają decyzję o prowadzeniu swojej działalności w Polsce o gwarancję stałych i przejrzystych zasad, także w sporach z administracją publiczną. Globalni, w tym polscy, inwestorzy wybierają te jurysdykcje, w których system prawny jest stabilny i nie podlega gwałtownym, nieoczekiwanym zmianom – zwłaszcza ustrojowym – chroniąc wolność gospodarczą i własność, w tym własność intelektualną.

Sprawdź także: FOR: Wojna o sądy odstraszy inwestorów [WIDEO]

Trójpodział władzy jest fundamentem tego ustroju, a jego utrzymanie jest dla nas gwarantem życia w wolnej i bezpiecznej ojczyźnie. W takim właśnie kraju pragniemy realizować nasze marzenia o własnych firmach, swobodnie konkurując na wolnych rynkach z innymi demokratycznymi państwami świata.

Szanujemy różnorodność poglądów politycznych w społeczeństwie i jesteśmy od nich niezależni, bo tworzone przez nas innowacje dotyczą szerokiego grona odbiorców i transformują gospodarkę w wymiarze międzynarodowym. Zwracamy szczególną uwagę, że konsekwencje odbioru za granicą dotychczasowego trybu procedowania reform są dla nas dotkliwe, a potencjalny efekt wejścia w życie przepisów będzie wyniszczający dla zaufania jakie do tej pory zbudowaliśmy.

 

Źródło: Money.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze