Uwodziciel zawrócił w głowie kobiecie na portalu randkowym. Straciła przez niego 90 tysięcy!

i

Autor: pixabay.com Uwodziciel zawrócił w głowie kobiecie na portalu randkowym. Straciła przez niego 90 tysięcy!

Przedsiębiorcy zapłacą więcej. Tak wzrosną koszty pracodawcy

2021-09-15 15:42

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, w 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie miesięcznie 3010 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa to 19,70 zł brutto. Minister Marlena Maląg wyjaśniła, że o ustaleniu takiej płacy zadecydowały wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB. Wzrost tych kwot oznacza jednocześnie podniesienie niektórych świadczeń dla pracowników.

Stawki przyjęte przez rząd są wyższe niż te, które zaproponował w połowie czerwca. Przyjęta wówczas propozycja przewidywała, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3 tys. zł. brutto, a minimalna stawka godzinowa - 19,60 zł. Minister Marlena Maląg w rozmowie z PAP wyjaśniła, że o ustaleniu takiej płacy zadecydowały wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB. - Na tej podstawie kwota 3010 zł jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe tj. 3004 zł - powiedziała.

Koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku w wersji przyjętej we wtorek przez rząd dla małych i średnich firm to ok. 6,0 mld zł rocznie, a dla dużych 851,4 mln zł - podano w ocenie skutków regulacji aktu prawnego.

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki

Przy poziomie 3000 zł koszt podwyżki dla małych i średnich przedsiębiorstw oszacowano na 5,24 mld zł, a dla dużych firm na poziomie 789 mln zł.

Z oceny skutków regulacji wynika, że dzięki podwyżce płacy gospodarstwa domowe zyskają ok. 4,6 mld zł dodatkowego dochodu wobec 4,06 mld zł przy poziomie 3000 zł.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

"Kolejne lata przyniosły wielkie sukcesy i rozwój gospodarczy Polski, a dzięki solidarnej polityce fiskalnej, którą prowadzimy, owocami tego wzrostu mogą cieszyć się wszyscy Polacy, a nie tylko najbogatsi i wielkie korporacje. W 7 lat płaca minimalna wzrosła o 58 proc. - a z nią poprawił się los milionów polskich rodzin" - napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, aby wynagrodzenia Polaków nadal szybko rosły.

Premiera iPhone 13! Apple przecenił starsze modele smartfonów [ZDJĘCIA]

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze