Przedsiębiorcy zapłacą więcej. Tak wzrosną koszty pracodawcy

2021-09-15 15:42
pieniądze
Autor: pixabay.com Czego boją się Polacy? Pandemia mniej straszna niż ceny w sklepach!

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, w 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie miesięcznie 3010 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa to 19,70 zł brutto. Minister Marlena Maląg wyjaśniła, że o ustaleniu takiej płacy zadecydowały wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB. Wzrost tych kwot oznacza jednocześnie podniesienie niektórych świadczeń dla pracowników.

Stawki przyjęte przez rząd są wyższe niż te, które zaproponował w połowie czerwca. Przyjęta wówczas propozycja przewidywała, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3 tys. zł. brutto, a minimalna stawka godzinowa - 19,60 zł. Minister Marlena Maląg w rozmowie z PAP wyjaśniła, że o ustaleniu takiej płacy zadecydowały wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB. - Na tej podstawie kwota 3010 zł jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe tj. 3004 zł - powiedziała.

Koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku w wersji przyjętej we wtorek przez rząd dla małych i średnich firm to ok. 6,0 mld zł rocznie, a dla dużych 851,4 mln zł - podano w ocenie skutków regulacji aktu prawnego.

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki

Przy poziomie 3000 zł koszt podwyżki dla małych i średnich przedsiębiorstw oszacowano na 5,24 mld zł, a dla dużych firm na poziomie 789 mln zł.

Z oceny skutków regulacji wynika, że dzięki podwyżce płacy gospodarstwa domowe zyskają ok. 4,6 mld zł dodatkowego dochodu wobec 4,06 mld zł przy poziomie 3000 zł.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

"Kolejne lata przyniosły wielkie sukcesy i rozwój gospodarczy Polski, a dzięki solidarnej polityce fiskalnej, którą prowadzimy, owocami tego wzrostu mogą cieszyć się wszyscy Polacy, a nie tylko najbogatsi i wielkie korporacje. W 7 lat płaca minimalna wzrosła o 58 proc. - a z nią poprawił się los milionów polskich rodzin" - napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, aby wynagrodzenia Polaków nadal szybko rosły.

Premiera iPhone 13! Apple przecenił starsze modele smartfonów [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze