Jak szybko dostać bon na wakacje

i

Autor: Shutterstock Jak szybko dostać bon na wakacje

Przekręty na 500 plus na wakacje. Czy da się sprawdzić, kto posługuje się bonem turystycznym?

2020-08-06 14:45

Polski Bon Turystyczny miał być lekarstwem na bolączki polskiej branży turystycznej, dla której pandemia koronawirusa okazała się widmem katastrofy. Dodatkowe 500 zł w wakacyjnym budżecie miało zachęcić rodziny z dziećmi do korzystania z krajowej turystyki. Przy okazji nowy dodatek stał się także polem do popisu dla cwaniaków, którzy natychmiast zwęszyli interes i zaczęli handlować bonami. Czy przedsiębiorcy mogą sprawdzić, czy korzystamy z legalnego bonu?

Od początku sierpnia rodziny z dziećmi mogą korzystać z bonu turystycznego. Przez pierwszych pięć dni wystawiono 319 tysięcy bonów o łącznej wartości ponad 272 milionów złotych. Zgodnie z ustawą środkami z bonu płacić może wyłącznie uprawniona do tego osoba i to tylko za usługi na rzecz dziecka. Wirtualnych pieniędzy z bonu nie można wymienić na gotówkę. Mimo to, nowy dodatek okazał się polem do popisu dla cwaniaków, którzy zalali internet ofertami sprzedaży bonu. 

- Przestrzegam wszystkich przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego. Pamiętajmy, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane - mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

ZOBACZ TEŻ: To koniec bonu turystycznego w tej postaci? Przedsiębiorcy są niezadowoleni

Warto pamiętać, że w ustawie znajduje się zapis, że za wykorzystanie bonu niezgodnie z przeznaczeniem grozi kara grzywny, nawet do miliona złotych, albo pozbawienia wolności do lat trzech. Bonem nie można zapłacić za żadną usługę, niezwiązaną z turystyką.

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

Aby ograniczyć skalę procederu POT uruchomiła specjalny adres, na który można zgłaszać nadużycia i próby oszustw związanych z bonem turystycznym.

- W związku z doniesieniami medialnymi o ofertach odsprzedaży Polskiego Bonu Turystycznego, informujemy, że Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, POT kierować będzie do organów ścigania - informują przedstawiciele organizacji.

Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa.

Drugim przykładem nieprawidłowości, które można zgłaszać do POT na specjalnie dedykowany adres, jest przypadek, gdy płatność została przyjęta nie na usługę hotelarską bądź imprezę turystyczną. Jeśli bon zostanie wydany na innego rodzaju usługi, niż te przewidziane ustawowo, to wtedy POT wszczyna postępowanie i dochodzi należności.

Bon Turystyczny to jednorazowy dodatek wakacyjny w wysokości 500 zł, który otrzymują rodziny korzystające z programu "500+". Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnoprawności dodatek wynosi 1000 zł. Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju – czytamy na rządowej stronie internetowej. Bon Turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę.

Sonda
Czy popierasz bon turystyczny 500 plus na każde dziecko?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze