IQOS

i

Autor: SHUTTERSTOCK IQOS

Przełomowy raport, podgrzewacz tytoniu mniej szkodliwy od papierosów

IQOS to popularny elektroniczny papieros, w których nie dochodzi do spalania tytoniu lecz do jego podgrzewania. To ma zapewniać większe bezpieczeństwo jego użytkownikom, co teraz potwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). - Decyzja FDA pozwala poinformować takich pełnoletnich palaczy, że przejście na system IQOS jest dla nich lepszym wyborem, niż dalsze palenie - podkreśla André Calantzopoulos, CEO w Philip Morris International.

Decyzja FDA może być szansą dla palaczy na ograniczenie szkodliwości nałogu. - FDA ustaliło, że badania naukowe pokazują, iż całkowite przejście z tradycyjnych papierosów na IQOS zmniejsza narażenie na szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe substancje - dodaje CEO w Philip Morris International.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Świat bez dymu? Tytoniowy gigant inwestuje w rzucanie palenia

Co decyzja FDA oznacza dla palaczy?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) potwierdziła, że podgrzewanie tytoniu w IQOS w znacznie mniejszym stopniu naraża użytkowników na działanie szkodliwych i potencjalnie szkodliwych substancji niż palenie papierosów. Amerykańska agencja rządowa dopuściła także możliwość informowania o tym fakcie pełnoletnich palaczy z USA, uznając IQOS za produkt „właściwy dla promocji zdrowia publicznego”. Nie oznacza to jednak, że IQOS jest całkowicie pozbawiony ryzyka.

Skoro amerykańscy palacze mogą być informowani, że na rynku są dostępne dla nich bezpieczniejsze substancje od tradycyjnych wyrobów tytoniowych, to czy i w Polsce taka wiedza nie powinna być powszechna? Na przeszkodzie stoją jednak rygorystyczne przepisy i niewzruszone Ministerstwo Zdrowia.

-  Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Zdrowia, realizując politykę antynikotynową jest zobowiązane do opierania swoich działań na przepisach Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczaniu Użycia Tytoniu (FCTC), sporządzonej w Genewie 21 maja 2003 r. W związku z tym jedynym dokumentem, który powinien być brany pod uwagę przy opracowywaniu krajowych rozwiązań legislacyjnych dotyczących nowatorskich wyrobów tytoniowych są wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przedmiotowej sprawie – napisał resort zdrowia w odpowiedzi na nasze pytanie, czy polscy konsumenci mają prawo wiedzieć, o istnieniu mniej szkodliwych wyrobów, niż klasyczne wyroby tytoniowe. - Odnośnie nowatorskich wyrobów tytoniowych, zgodnie z decyzja FCTC/COP8(22), na najbliższe spotkanie COP 9, które w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zostało przeniesione na II połowę 2021 r., opracowany będzie przez niezależne laboratoria analizujące wyroby tytoniowe (WHO Tobacco Laboratory Network) raport  dotyczący m.in. stopnia szkodliwości tego rodzaju produktów i ich wpływu na inicjacje palenia przez osoby młode. Dokument będzie podstawą do przyjęcia nowych wytycznych – dodaje resort zdrowia.

Czym jest IQOS?
IQOS podgrzewa prawdziwy tytoń, ale go nie spala, dzięki czemu nie wytwarza dymu znanego z papierosów, ani popiołu. Dlatego określa się go jako „urządzenie bezdymne”.IQOS zadebiutował na świecie w 2014 roku, w dwóch miastach: Mediolan (Włochy) i Nagoja (Japonia). Obecnie jest już dostępny na ponad 50 rynkach, w tym w Polsce od 2017 roku. Jest jednocześnie pierwszym systemem podgrzewania tytoniu na polskim rynku. PMI przekonuje, że dzięki IQOS już 10,6 mln palaczy na całym świecie całkowicie zrezygnowało z palenia papierosów na rzecz podgrzewania tytoniu w IQOS (stan na 31 marca 2020). 

Super Raport 16 VII (goście: Cimoszewicz, Kobosko, Liedel)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze