500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus

Przestaną wypłacać 500 plus. Zobacz, kiedy odbiorą ci pieniądze

2019-06-01 5:37

Program Rodzina 500 plus czekają wielkie zmiany. Wraz z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacja ustawy o świadczeniu wychowawczym stała się faktem i wejdzie w życie 1 lipca 2019 roku. Warto jednak pamiętać, że 500 plus nie jest przyznawane na stałe i nie każdy może je otrzymać. Zobacz, komu nie przysługuje świadczenie w wysokości 500 złotych i kiedy może zostać odebrane.

To już ostatni odcinek naszego przewodnika po zmianach w programie Rodzina 500 plus. Z poprzednich części nasi Czytelnicy dowiedzieli się m.in. co dokładnie zmieni się w programie, kiedy rodzice powinni złożyć wniosek o wypłatę świadczenia i komu przysługiwać będzie wsparcie.

ZOBACZ TEŻ: Tyle kosztują nas nasze dzieci. Wychowanie coraz droższe

Dziś odpowiemy na pytanie dotyczące tego, kiedy świadczenie nie przysługuje na dane dziecko i w jakich okolicznościach wypłata 500 złotych miesięcznie może być zamieniona na pomoc rzeczową.

Zacznijmy od tego, że tak jak dotychczas, świadczenie wychowawcze nie przysługuje na dane dziecko, jeżeli:

  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (którą są młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie) albo w pieczy zastępczej;
  • pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
  • członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Mówimy o realnym wsparciu w wysokości 6 tys. złotych rocznie.

TOP 25 najfajniejszych atrakcji dla dzieci w Polsce!

Rząd rodzinom pozostawił decyzję na co przeznaczą wsparcie – pieniądze mogą m.in. zaoszczędzić, przeznaczyć na wakacje, kupić ubrania, zabawki, opłacić korepetycję, czy też uregulować rachunki i kupić żywność. Za każdym razem to rodzina autonomicznie podejmuje decyzję na co przeznaczy 500 plus. To wyraz zaufania do rodzin.

Istnieją jednak mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczenia wychowawczego lub jego wydatkowania niezgodnie z założonymi celami programu. Co warto podkreślić, takie mechanizmy można zastosować tylko w nadzwyczajnych i wyjątkowych sytuacjach.

W przypadku gdy osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy może zamienić jego wypłatę pieniężną w całości lub w części na pomoc nie tylko w formie rzeczowej, tj. np. żywność, ubrania, lekarstwa, itp., ale także na pomoc rodzinie w formie opłacania usług, tj. np. opłacanie kursów językowych, żłobka, przedszkola, basenu, teatru, kosztów internatu, wykupienie obiadów, czy czynszu, itp.

Jeśli gmina posiada informację lub sygnały, że dana rodzina marnotrawi pieniądze wypłacane z programu Rodzina 500 plus lub wydaje je niezgodnie z przeznaczeniem, to może u takiej rodziny – w celu ustalenia faktów – przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy. Taki wywiad przeprowadza pracownik socjalny.

Uniemożliwienie, na etapie wypłacania świadczenia wychowawczego, przeprowadzenia ww. rodzinnego wywiadu środowiskowego lub nieudzielenia podczas tego wywiadu wyjaśnień, co do okoliczności objętych wywiadem, powoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia.

Jeśli informacje o marnotrawieniu 500 plus (lub wydatkowaniu niezgodnie z celem) potwierdzą się, właściwy organ gminy może w tej konkretnej i indywidualnej sprawie, określić, jaka forma niepieniężna realizacji świadczenia wychowawczego będzie najbardziej właściwa dla danej rodziny i ją zastosować.

Przypomnijmy, że zmiany w programie Rodzina 500 plus wchodzą w życie 1 lipca 2019 roku.

Wakacje z dziećmi - 5 pomysłów na niedrogi urlop

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze