PRZEWODNIK FINANSOWY NBP: Skąd wziąć dodatkowe środki na rozwój firmy

2013-03-08 17:29

Prowadzisz własny biznes, ale brakuje ci własnych środków na rozwinięcie skrzydeł? Poszukaj wsparcia z zewnątrz. Sięgnij po dofinansowanie z Unii Europejskiej, skorzystaj z pomocy firmy faktoringowej, Aniołów Biznesu lub inkubatora przedsiębiorczości.

We wstępnej fazie rozwoju przedsiębiorcy często są w stanie sami zgromadzić potrzebny kapitał (np. od rodziny, przyjaciół, z własnych oszczędności). Ale gdy przedsięwzięcie zaczyna się rozwijać, mogą się pojawić problemy. Okazuje się np., że własne środki nie wystarczą albo pomysł jest zbyt ryzykowny, żeby bank zdecydował się udzielić kredytu. Trzeba wówczas szukać innych źródeł finansowania.

Sięgnij po dotacje unijne

Z funduszy unijnych możesz dofinansować prawie wszystko. Chcąc z nich skorzystać, musisz jednak umieć się poruszać w gąszczu różnych programów. Pieniądze z Unii zawsze przyznawane są na konkretne cele oraz obszary wsparcia. Za różne dziedziny odpowiadają różne programy. Aby wybrać odpowiedni, musisz przedtem określić, czy twoja firma zalicza się do mikro-, małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Dla każdej grupy przeznaczone są bowiem oddzielne środki. Chodzi o znalezienie takiego programu, który będzie najbardziej zbieżny z twoimi potrzebami i z którego dofinansowane są projekty takie jak twój.

Żeby uzyskać dofinansowanie, musisz złożyć wniosek i zgromadzić wymagane dokumenty. Formularze wraz ze szczegółową instrukcją wypełniania i dokumentacją konkursową znajdziesz na stronach internetowych instytucji prowadzącej nabór wniosków. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, bo sprawdzenie i ocena wniosku może potrwać nawet kilka miesięcy. Jeśli twój wniosek znajdzie się w grupie projektów, które otrzymały największą liczbę punktów, podpisujesz umowę o dofinansowanie z instytucją, która będzie przekazywać dotację. Pieniądze trafią na twoje konto, jeśli zrealizujesz projekt zgodnie z przedstawionym we wniosku harmonogramem oraz zgodnie z przedłożonym wcześniej kosztorysem. Potem musisz rozliczyć projekt i w wyznaczonym terminie złożyć sprawozdanie z przebiegu jego realizacji.

Skrzydlaci przyjaciele biznesu

Dzięki Aniołom Biznesu przedsiębiorcy, szczególnie tacy, którzy działają na rynku od niedawna i mają dobre pomysły na rozwój swoich firm, ale są bez szans na kredyt bankowy, mogą otrzymać wsparcie finansowe. Anioły Biznesu to prywatni inwestorzy (przedsiębiorcy, ale też menedżerowie, prawnicy czy inne zamożne osoby) wspierający ciekawe pomysły biznesowe. Szukają przedsięwzięć z różnych branż, szczególnie projektów innowacyjnych, które pozwolą im osiągnąć wymierne korzyści i zapewnią wysoką stopę zwrotu z inwestycji. Liczą na przyszłe zyski z inwestycji, które osiągną w momencie, kiedy zdecydują się odsprzedać swoje udziały w firmie. Dają nie tylko pieniądze, ale również swoją wiedzę, kontakty i doświadczenie, pomagają w zarządzaniu, tworzeniu i realizacji planów strategicznych. Główne dziedziny gospodarki, którymi zainteresowani są tego typu inwestorzy, to przede wszystkim branże innowacyjne, takie jak: IT, biotechnologia, telekomunikacja, Internet, multimedia, usługi mobilne, inżynieria medyczna, inżynieria farmaceutyczna, nowatorskie technologie. W zamian za akcje albo udziały w finansowanym przedsięwzięciu wspomagają projekty biznesowe. Najczęściej Anioły pomagają w prowadzeniu firmy przez 3 do 6 lat.

Korzyści z inkubatora przedsiębiorczości

Wielu przedsiębiorców ma dobre pomysły na rozwinięcie własnej działalności, ale brakuje im wiedzy, doświadczenia i umiejętności niezbędnych w biznesie. Inkubatory przedsiębiorczości pomagają im rozwijać się we właściwym kierunku. To może być doskonałe rozwiązanie dla osób, które boją się ryzyka związanego z samodzielnym prowadzeniem własnego biznesu. Zakładając swoją firmę w inkubatorze przedsiębiorczości, możesz liczyć na wiele korzyści - poczynając od obniżenia kosztów działalności, po darmowy dostęp do fachowych usług. Inkubatory wprawdzie nie udzielają pożyczek, ale służą pomocą w pozyskiwaniu środków na działalność twojej firmy, takich jak dotacje czy kredyty (czasami inwestują własny kapitał w zamian za mniejszościowe udziały). Przystępując do inkubatora, będziesz mógł bezpiecznie wypróbować swój pomysł na biznes, korzystając z ochronnego parasola. Przez cały czas nad rozwojem twojej firmy czuwa sztab ekspertów. Możesz liczyć na pomoc w zarządzaniu finansami. Inkubator zapewnia ci także obsługę prawną i doradztwo związane z zawieraniem kontraktów handlowych. Bierze też na siebie promocję zrzeszonych w nim firm, a to jeden z najważniejszych elementów, niezbędnych do rozwoju każdej działalności gospodarczej. W rezultacie - dzięki przystąpieniu do inkubatora - nie ponosisz wysokich kosztów prowadzenia firmy i możesz skupić się na rozwijaniu swojego pomysłu, bez kłopotów z biurokracją i bez ryzyka popełnienia błędu w rozliczeniach finansowych. Ze wsparcia inkubatora nie możesz jednak korzystać dłużej niż przez dwa lata. Ma to być przecież próba generalna przed usamodzielnieniem się.

Skorzystaj z faktoringu

Jeśli twoja firma ma kłopoty z płynnością finansową, pomyśl o skorzystaniu z usług faktoringowych. Dzięki temu możesz zyskać przede wszystkim zastrzyk finansowy dla swojej działalności. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dość kosztowna metoda finansowania działalności firmy. Najczęściej (chociaż zależy to od konstrukcji umowy faktoringowej) dostajesz swoje pieniądze od faktora zaraz po udokumentowaniu faktu sprzedaży, a firma faktoringowa przejmuje na siebie konieczność wyegzekwowania pieniędzy od twego niesolidnego kontrahenta. Nie musisz się więc martwić o odzyskanie własnych należności i możesz się skupić na prowadzeniu swej głównej działalności gospodarczej. Faktoring łączy się również z pakietem dodatkowych usług, jak zarządzanie wierzytelnościami, monitorowanie i egzekwowanie płatności oraz przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika (w przypadku faktoringu pełnego).

W czasach kryzysu faktoring może ustrzec twoją firmę przed utratą płynności finansowej, gdy okaże się, że twoi kontrahenci nie regulują w terminie swoich zobowiązań.

Więcej o ekonomii na stronie www.nbp.pl

Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Programu CIP przy ZBP:

- Polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z bogatej oferty instrumentów publicznych, dystrybuowanych z udziałem instytucji finansowych, w tym banków. Należą do nich przede wszystkim instrumenty finansowe unijnych programów: Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) i Inicjatywa JEREMIE (Wspólne Europejskie Zasoby dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw) . Ostatnio dołączono także dodatkowe dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą, oferowane w ramach programu "Kapitał Ludzki".

Przykładem konkretnego wsparcia, szczególnie dla mniejszych firm, są preferencyjne zabezpieczenia kredytowe. Funkcjonującą już realnie na rynku gwarancją spłaty kredytu lub leasingu jest np. bezpłatna unijna gwarancja w ramach programu ramowego UE na rzecz konkurencyjności innowacji (CIP). Przedsiębiorcy mogą tu sięgnąć do kilkunastu preferencyjnych instrumentów zwrotnych, gdzie łącznie czeka na nich jeszcze ponad 3 mld zł finansowania. Dodatkowo nie muszą oni wliczać wsparcia, które otrzymał w ramach CIP do limitów pomocowych oraz, co równie istotne, nie musi prowadzić kłopotliwej biurokracji związanej z raportowaniem pomocy.

Innym interesującym instrumentem jest wprowadzana właśnie na rynek nowa oferta poręczeniowo-gwarancyjna BGK, a szczególnie nowa gwarancja dla MŚP. Opisane instrumenty mogą się doskonale uzupełniać, ponieważ gwarancje CIP to głównie wsparcie inwestycyjne, zaś nowy produkt BGK dotyczy finansowania działalności bieżącej.

Więcej informacji o dofinansowaniu na www.nbp.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze