Przewodnik po świecie finansów

2018-03-15 1:00

W reklamie, w banku, na spotkaniu z doradcą czy w rozmowach z rodziną o finansach – temat różnego rodzaju ofert i produktów finansowych powraca jak bumerang. Jak nie pogubić się w gąszczu tych propozycji? Przede wszystkim warto poznać najpopularniejsze oferty i trendy, jakie królują obecnie w świecie finansów.

Aby być świadomym konsumentem i korzystać z produktów finansowych rozsądnie i bezpiecznie, warto wyposażyć się w jak najszerszą wiedzę na ich temat. Przedstawiamy najważniejsze produkty i trendy obecne na rynku, a także wiele wskazówek, na co zwracać uwagę.

Konto bankowe

Rachunek w banku to jeden z najbardziej podstawowych produktów finansowych – dzięki niemu twoje pieniądze są bezpieczniejsze. Nie musisz nosić gotówki przy sobie ani trzymać jej w domu. Posiadając kartę do konta, zawsze możesz zapłacić nią za zakupy bądź też wypłacić z bankomatu tyle, ile akurat potrzebujesz. Dużą wygodą jest także możliwość opłacania rachunków dzięki przelewom przez internet. Dużym plusem konta bankowego jest to, że można z niego korzystać zupełnie za darmo, minusem – że nie zawsze tak jest. Obecnie wiele kont reklamowanych jest jako darmowe, ale w rzeczywistości bezpłatne są dopiero po spełnieniu określonych warunków. Zazwyczaj nie są one zbyt wygórowane, np. wykonanie kilku transakcji kartą w miesiącu.
-

Pamiętaj!

Możesz uniknąć opłat za prowadzenie i korzystanie z konta. Jeśli obecnie takie ponosisz, może powinieneś zastanowić się nad wyborem innej oferty. Bezpłatne konto (najczęściej po spełnieniu określonych warunków) można dziś znaleźć niemal w każdym banku. Warto też wiedzieć, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów od 8 sierpnia 2018 r. każdy bank będzie miał obowiązek mieć w ofercie podstawowy rachunek płatniczy, który będzie darmowy.

 

Kredyt hipoteczny

To rodzaj kredytu, którego zabezpieczeniem jest mieszkanie lub dom. Mogą go udzielać wyłącznie banki i SKOK-i. Nie zaciągniesz go w instytucji pożyczkowej. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym spowodowała, że obecnie kredyty te udzielane są głównie w złotówkach. Jeszcze kilka lat temu modne były kredyty we frankach. Dziś zaciągniesz kredyt w innej walucietylko wtedy, jeśli w niej zarabiasz. Warto wiedzieć, że aby wziąć kredyt hipoteczny, trzeba mieć niemały wkład własny – minimum 20 proc. Niektóre banki obniżają nieco ten wymóg, wiąże się to jednak z koniecznością wykupu dodatkowego ubezpieczenia.
-

Pamiętaj!

Przy kredycie hipotecznym odpowiadasz całym swoim obecnym i przyszłym majątkiem do chwili zaspokojenia wszystkich zobowiązań wobec banku, a dług może być też dziedziczony.

 

Pożyczka gotówkowa

Możesz wziąć ją w banku, SKOK-u lub instytucji pożyczkowej. Przyznawana jest na dowolny cel, nie musisz wyjaśniać, na co chcesz wydać te pieniądze. Zwykle też nie są potrzebneżadne zabezpieczenia. Najczęściej wymagane jest jednak posiadanie udokumentowanego dochodu. Pożyczkodawca ocenia wiarygodność kredytową klientów, m.in. sprawdzając ich w różnego rodzaju bazach dłużników. Negatywna historia kredytowa może zaważyć na nieprzyznaniu pożyczki, ale nie musi. W szczególności firmy pożyczkowe wykazują się tu bardzo indywidualnym podejściem.
-

Pamiętaj!

Umowa o pożyczkę gotówkową powinna być zawsze zawarta w formie pisemnej. Koniecznie zwróć uwagę na wszystkie związane z nią opłaty.

 


Zakupy na raty

Duże sklepy często oferują zakupy na raty bez oprocentowania. Pamiętajmy, żeby zapoznać się dokładnie ze wszystkimi warunkami takich pożyczek. Warto wiedzieć, że de facto nie są one udzielane przez sklep, lecz przez bank, z którym współpracuje. W umowie możemy trafić na sformułowanie „prowizja bankowa". Jest to opłata pobiera przez bank za sam fakt udzielenia kredytu, bez względu na to, czy jest on oprocentowany, czy nie. Każdy bank ustala własne prowizje. Warto zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, uwzględniającą wszystkie koszty w ujęciu rocznym.
-

Pamiętaj!

Zakup na raty to wygodny sposób finansowania większych zakupów. Jednak tak jak przy każdym kredycie czy pożyczce musisz zwrócić uwagę na wszystkie koszty związane z tym produktem, w tym na wysokość miesięcznych obciążeń, i policzyć, czy będzie cię na nie stać.


Karta kredytowa

Kredyt i narzędzie płatnicze w jednym. Od karty debetowej wydawanej do konta różni się tym, że płacąc nią, wykorzystujesz pieniądze, których nie masz, a które później musisz zwrócić. Dużą zaletą kart kredytowych jest okres bezodsetkowy. W zależności od banku wynosi on najczęściej ok.50–60 dni. Jeśli zmieścisz się w tym czasie ze spłatą zadłużenia, nie zapłacisz odsetek. Jeśli nie, twój dług zostanie powiększony o dodatkowe opłaty. Dlatego przy korzystaniu z karty kredytowej warto kierować się zdrowym rozsądkiem.
-

Pamiętaj!

Nie wypłacaj pieniędzy z karty kredytowej, jest to jedna z najdroższych form pozyskania gotówki.


Płatność przez Internet

Od lat rośnie w Polsce popularność zakupów przez internet. Wraz z nimi upowszechniły się też różnego rodzaju formy płatności internetowych. Oczywiście w większości e-sklepów wciąż możesz zamówić produkt z zapłatą przy odbiorze. Wówczas musisz jednak pamiętać, by wypłacić wcześniej odpowiednią kwotę, którą wręczysz kurierowi. Płacenie online jest dlawielu osób po prostu wygodniejsze. Możesz do tego wykorzystać m.in. przelewy internetowe, karty płatnicze oraz kredytowe, płatności SMS, portfele internetowe czy BLIK, czyli płatność przy użyciu aplikacji mobilnej. Warto pamiętać, by przy takich płatnościach korzystać wyłącznie ze sprawdzonego komputera, zwracać uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, sprawdzać opinie o sprzedawcy oraz regulamin i zasady zwrotów konkretnych towarów, a także czy transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu (adres musi zaczynać się od HTTPS, a obok powinna znajdować się ikona zamkniętej kłódki).
-

Pamiętaj!

Po zakończeniu transakcji koniecznie trzeba się wylogować, aby osoby postronne nie uzyskały dostępu do konta.

 

Polisa ubezpieczeniowa

Istnieje wiele zdarzeń i okoliczności, na wypadek których możesz się ubezpieczyć. Część ubezpieczeń jest obowiązkowa (np. OC komunikacyjne, jeśli posiadasz samochód), większość jednak możesz zawrzeć dobrowolnie, np. ubezpieczenia za życie, na zdrowie, ubezpieczenia majątkowe, turystyczne. Wykupywanie ubezpieczeń, także tych dobrowolnych, jest coraz bardziej popularne ze względu na to, że składki zazwyczaj nie są wysokie, często nie przekraczają kwoty kilkuset złotych w skali roku, a w ramach tej kwoty możesz się zabezpieczyć finansowo na okoliczność trudnej sytuacji (np. na wypadek choroby, kradzieży itp. w zależności od rodzaju ubezpieczenia).
-

Pamiętaj!

Przy wyborze ubezpieczenia kluczowe jest odpowiednie dobranie go do twoich potrzeb. W tym celu na pewno powinieneś zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń (OWU), w tym listą wyłączeń, czyli sytuacji, w której ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Jeśli zawiera ona sytuacje, których obawiasz się najbardziej, poszukaj innej oferty.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze