Przez koronawirusa zmieniają się zasady pracy kierowców. Nowe limity godzin

2020-04-17 13:49
Tir, ciężarówka
Autor: JAREK MALKOWSKI

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że wprowadzone zostają tymczasowe odstępstwa od stosowania "przepisów art. 6 ust. 1-3, art. 7 oraz art. 8 ust. 8 ww. rozporządzenia" w stosunku do kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy i osób. Oznacza to m.in. zmianę limitu godzin pracy kierowców.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Nowe zasady dotyczą kierowców wykonujących przewozy drogowe rzeczy. Kierwocy przewożący ludzi mogą z nich korzystać wyłącznie w sytuacji przewozu realizowanego w związku z powrotami obywateli do ich krajów miejsc zamieszkania. - Te wyjątkowe środki uzasadnione są pandemią zakażeń koronawirusa COVID-19. Odstępstwa stosuje się od 17 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r. - tłumaczy resort.

ZOBACZ TEŻ: Oszustwa na „koronawirusa”: Na to uważaj!

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami:

  • dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 1),
  • tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 2),
  • łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 3),
  • po okresie prowadzenia pojazdu trwającym pięć i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut (odstępstwo od art. 7),
  • kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsca do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju (odstępstwo od art. 8 ust. 8).

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce: Darmowe gry na czas kwarantanny

- Ze względu na wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa w zakresie norm dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku - czytamy w komunikacje ministerstwa.

Jeśli dojdzie do wydłużonego czasu pracy, kierowcy będą musieli odręcznie na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego wskazać przypadki, w których skorzystali z odstępstw. Taka praktyka to nic nowego. Podobnie robi się w sytuacjach awaryjnych. To ważne, ponieważ taka adnotacja ma zasadnicze znaczenie dla celów kontroli ww. przepisów.

ZOBACZ TEŻ: „Wakacje kredytowe”: Jak zawiesić spłatę rat kredytu

- Tymczasowe odstępstwa od stosowania zasad opisanych powyżej odzwierciedlają wyjątkowe okoliczności wynikające z wybuchu pandemii zakażeń koronawirusa COVID-19, ale poziom bezpieczeństwa kierowców i ruchu drogowego nie mogą ulec pogorszeniu - tłumaczy resort.

Od poniedziałku do środy wraz z Super Expressem specjalne dodatki "120 pytań i odpowiedzi do Tarczy Antykryzysowej", w których odpowiadamy na pytania przedsiębiorców, dotyczące rządowego wsparcia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze