Akcja „Wakacje kredytowe” cz. 1: Jak zawiesić spłatę rat kredytu

2020-04-09 6:22 MaAl
Pieniądze
Autor: _Alicja_/Pixabay/cc0 Rekord zbiórki na respirator dla Centrum Zdrowia Tuchów

Epidemia koronawirusa z perspektywy gospodarki to efekt domina. Kiedy większość ludzi zostaje w domu, a niemal każdy sklep inny niż spożywczy zamknięto - powstrzymany został obieg pieniądza. Staramy się zachować zdrowie, ale przedsiębiorstwa tracą obroty, a ludzie pracę. Brane w okresie prosperity kredyty, jak nigdy wcześniej, stają się potężną kulą u nogi. Banki zapowiedziały tzw. wakacje kredytowe. Sprawdź na czym one polegają i w jaki sposób z nich skorzystać.

Nie masz pieniędzy na spłatę kredytu w dobie pandemii? Chwilowo nie musisz ich spłacać. Tak, w bardzo dużym skrócie, wygląda filozofia tzw. „wakacji kredytowych”, czyli możliwości zawieszenia spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych w dobie koronawirusa. To rozwiązanie oferowane jest dziś przez banki swoim kredytobiorcom, zarówno tym prywatnym jak i przedsiębiorcom, jako jedno z narzędzi, które ma wspomóc niwelowanie ekonomicznych skutków nadchodzącego kryzysu gospodarczego. Przed końcem marca liczba wniosków o wakacje kredytowe wyniosła już około 200 tys.

ZOBACZ TEŻ: Raty kredytów będą mniejsze. Rada Polityki Pieniężnej znowu obniżyła stopy procentowe

Kredyty gotówkowe
Autor: SE

Zanim się zdecydujesz, przeczytaj umowę

Na pierwszy rzut oka, perspektywa kilku miesięcy bez zobowiązań finansowych wygląda zachęcająco. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż przez jakiś czas nie spłacamy pożyczki, to kredyt wciąż na nas czeka. Dlatego przed złożeniem wniosku trzeba po prostu przyjrzeć się umowie z bankiem i oszacować czy jest to opłacalne. Nie zawsze bowiem występuje całkowite zawieszenie płatności, w niektórych przypadkach odroczona jest jedynie rata kapitałowa, a ratę za odsetki należy nadal spłacać. Część kapitałowa to spłata części faktycznie pożyczonej kwoty. Część odsetkowa to uregulowanie kosztów, jakie bank poniósł z udzieleniem nam kredytu.

W przypadku kredytu gotówkowego na 12 tys. zł zaciągniętego w mBanku na 50 miesięcy w pierwszej racie 197 zł to część kapitałowa a 95 zł odsetkowa i tylko tę drugą zapłacisz. W 30 racie 247 zł to część kapitałowa a 44.5 zł odsetkowa.

Warto również pamiętać, że wakacje kredytowe mogą wydłużać całkowicie okres spłaty zobowiązania adekwatnie do czasu kiedy kredyt nie był spłacany. Chociaż Związek Banków Polskich zaleca wydłużenie umowy, niektóre banki umożliwiają wakacje kredytowe przy zachowaniu dotychczasowych terminów. Kapitał, który miałby być spłacony w okresie obowiązywania ulgi, jest dzielony na pozostające raty.

Kredyty hipoteczne
Autor: SE

Jak zawiesić spłacanie rat?
⦁ Sprawdź jakie możliwości daje twój bank. W każdej ze sprawdzonych przez nas instytucji wniosek o wakacje kredytowe można było złożyć z domu. W zależności od banku można to zrobić przez serwis WWW, aplikację mobilną lub/i telefon.
⦁ Upewnij się, że spłaciłeś wszystkie dotychczasowe raty! Nie możesz skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli masz zaległość w spłacie kredytu.
⦁ W każdym ze sprawdzonych przez nas banków złożenie i rozpatrzenie wniosku o prolongatę jest bezpłatne.
⦁ Jeśli wakacje kredytowe dotyczą tylko spłat kapitałowej części kredytu, pamiętaj, że musisz spłacać odsetki zgodnie z doręczonym harmonogramem spłaty/

Najnowsze