KOBIETA W PRACY

i

Autor: Shutterstock KOBIETA W PRACY

Przez pandemię bardziej ucierpiały kobiety

2020-10-01 12:48

W dobie pandemii sytuacja zawodowa kobiet wyraźnie się pogorszyła. Z danych GUS dotyczących rynku pracy wynika, że koronawirus w większym stopniu dotknął kobiety niż mężczyzn. Pracę straciło więcej pań niż panów, a pracodawcy chętniej zmniejszali czas pracy i obcinali pensje kobietom. Albo po prostu wysyłali je na urlopy bezpłatne.

Według danych GUS, w II kwartale 2020 r. - w porównaniu z I kw. 2020 r. - zatrudnienie straciło relatywnie więcej kobiet niż mężczyzn. Aż 35 proc. pań musiało pożegnać się z dotychczasową pracą podczas gdy zaledwie 18,8 proc. znalazło się w takiej sytuacji. Podobnie było ze wskaźnikiem zatrudnienia – w II kwartale 2020 r. dla kobiet wynosił on 45,7 proc., a dla mężczyzn - 62,6 proc.

Natomiast z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju wynika, że w przypadku aż 35 proc. kobiet zmniejszył się ich wymiar czasu pracy zapisany w umowie o pracę, podczas gdy to samo spotkało jedynie 28 proc. mężczyzn. W związku z tym nieco więcej kobiet niż mężczyzn doświadczyło zmniejszenia wynagrodzenia.

O pogorszeniu sytuacji kobiet na rynku pracy świadczą też wyniki badań ankietowych IQS dla portalu Promedica24. Pokazują one, że aż 66 proc. kobiet w wyniku pandemii zmniejszono etat lub zaproponowano bezpłatny urlop. Z kolei z raportu Fundacji Sukces Pisany Szminką wynika, że ponad 40 proc. kobiet pracuje więcej niż przed pandemią. Blisko 40 proc. pań stwierdziło, że pracuje obecnie nawet po 11 godzin dziennie, przeważnie łącząc obowiązki zawodowe z opieką nad rodziną.

Pandemia COVID-19 szczególnie pogorszyła sytuację zawodową kobiet, które częściej niż mężczyźni pracują branżach usługowych najbardziej dotkniętych skutkami pandemii takich jak gastronomia, turystyka, hotelarstwo, branża eventowa czy kosmetyczna.

Przeczytaj także: Polska szczepionka na koronawirusa. Wiemy, kto dostanie ją jako pierwszy!

Jesienna strategia walki z koronawirusem na Podkarpaciu
Najnowsze