Przydomowy schron w ogródku
Według informacji, które w czerwcu 2022 r. opublikowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w Polsce jest 62 tys. schronów, które pomieszczą 1,3 mln z prawie 38 mln osób żyjących w Polsce. W 2023 r. sprawie bliżej przyjrzeć ma się także Najwyższa Izba Kontroli. Izba zapowiedziała już, że zbada, czy obywatele mają zapewnione miejsca w budowlach ochronnych na wypadek zagrożenia.
Dane straży pokazują, że 36,7 mln osób może mieć problem ze znalezieniem miejsca ochronnego. Zasady, na jakich mogą powstawać przydomowe schrony i ich zapisanie w prawie budowlanym ma choć trochę zmienić sytuację. Od 2023 r. obowiązują zmiany w prawie budowlanym. Przydomowy schron może powstać bez starania się o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłoszenie. "Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw jest na etapie rozpatrywania przez Stały Komitet Rady Ministrów" - przekazał TVN24 Biznes wydział prasowy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Prywatne schrony były popularne w Ameryce w czasie zimnej wojny. Już w latach 60. John F. Kennedy w czasie kryzysu berlińskiego nawoływał się do zadbania o siebie i swoje rodziny na wypadek uderzenia nuklearnego. Ponadto Obrona Cywilna prowadziła prace nad możliwością wybudowania schronów dla wszystkich mieszkańców USA. Plan ten się nie powiódł, ale obywatele budowali prywatne schrony we własnym zakresie.
Polecany artykuł: