Andrzej Duda w Davos

i

Autor: Kancelaria Prezydenta/TWITTER Andrzej Duda w Davos

Forum Ekonomiczne w Davos

Prezydent Duda o rosyjskiej polityce energetycznej. "To problem polityczny"

2023-01-18 15:48

Andrzej Duda podczas wystąpienia na Forum w Davos powiedział, że wojna w Ukrainie doprowadziła do zobrazowania czarnych scenariuszy, na które wielu zachodnich ekspertów tylko się uśmiechało. "Rosyjska polityka energetyczna to nie jest żaden problem biznesowy, gospodarczy. To jest problem polityczny" - podkreślił prezydent. Odniósł się również do kwestii związanych z energetyką jądrową w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda na Forum w Davos

Prezydent podczas dyskusji "The pathway to European energy sovereignty" w Domu Polskim w szwajcarskim Davos mówił m.in. o tym, że wojna na Ukrainie "zmaterializowała pewne troski, doprowadziła do ich wyostrzenia i ich radykalizacji". "Doprowadziła do zobrazowania czarnych scenariuszy, na które wielu ekspertów na Zachodzie Europy do niedawna się tylko uśmiechało, gdy się o nich mówiło" - zaznaczył. "Mówiliśmy o nich m.in. my, Polacy, bardzo wyraźnie" - podkreślił Andrzej Duda.

Polityka energetyczna Rosji to problem polityczny

Jak wskazał, rosyjska polityka energetyczna "to nie jest żaden problem biznesowy, gospodarczy, to jest problem polityczny". "Kiedy mówiłem, że Gazprom jest w istocie zbrojnym ramieniem Moskwy do uzyskiwania przewag gospodarczych, ale przede wszystkim gospodarczych w znaczeniu strategicznym, osiągania celów dominacyjnych, wielu moich kolegów, przywódców europejskich tylko się uśmiechało" - powiedział Duda.

"To my, nauczeni doświadczeniem szantażu energetycznego Rosji wobec Ukrainy, w sposób zdecydowany przystąpiliśmy do działań dywersyfikacyjnych. Tym pionierem w tym zakresie rzeczywiście, jeśli chodzi o realizację, nie tylko o mówienie, był prezydent Lech Kaczyński, który zainspirował budowę gazoportu w Świnoujściu" - zaznaczył prezydent. Podkreślił, że od tamtego czasu ta polityka była zdecydowana i "ten proces przyspieszył zdecydowanie 7 lat temu po zwycięstwie wyborczym Zjednoczonej Prawicy".

Prezydent o polskiej energetyce. "Jesteśmy absolutnymi europejskimi liderami"

"Faktycznie dziś mamy interkonektory łączące nas ze Słowacją, z Czechami, Litwą, Niemcami, umożliwiające przepływ gazu w obie strony. Dziś mamy przede wszystkim, oprócz gazoportu w Świnoujściu, także i nitkę gazociągu z szelfu norweskiego przez Danię do Polski. Dziś w ten sposób mamy zapewnioną właściwie pełną alternatywę wobec dostaw z Rosji" - powiedział Duda.

Według prezydenta, "śmiało możemy powiedzieć, że w tym aspekcie jesteśmy absolutnymi europejskimi liderami, pionierami, zwłaszcza w naszej części Europy". "Ta niezależność nasza jest dziś kompletna" - zaznaczył prezydent.

Prezydent Duda o strukturze polskiej energetyki

Prezydent podkreślił, że w Polsce energetyka w ogromnym stopniu oparta była na węglu kamiennym i brunatnym, a dzisiaj - jak mówił - wiemy doskonale, że konieczność zapewnienia dostaw energii pochodzącej ze źródeł nisko lub wręcz bezemisyjnych, jeśli chodzi o emisję CO2, jest koniecznością współczesnego świata i koniecznością przyszłości.

Mówił, że w przypadku Polski należy wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości, tzn. korzystając z energii odnawialnej, budując farmy wiatrowe i słoneczne, budując także, gdzie to możliwe, elektrownie wodne.

Andrzej Duda o energii atomowej w Polsce. "Wspieram rząd w działaniach"

"Ale przede wszystkim zapewniając nowoczesne, stabilne i bezpieczne źródło energii elektrycznej, jakim jest energia pochodząca ze źródeł nuklearnych, energia atomowa" - podkreślił Duda.

Zaznaczył, że energia nuklearna jest bezpiecznym źródłem energii i nie ma wątpliwości, że Polska nie jest w stanie korzystać wyłącznie z energii odnawialnej, nie korzystając z energii z atomu.

"Wspieram z racji pełnionej funkcji działania rządu zmierzające do wybudowania w Polsce, na odpowiedzialność polskiego państwa elektrowni atomowych, co będzie realizowane w ramach umowy zawartej ze Stanami Zjednoczonymi" - podkreślił prezydent Duda.

Dodał, że cieszy się również z tego, że rząd w mądry sposób wspiera sektor prywatny w tym, aby również mógł realizować odrębne inwestycje w tym zakresie.

Sonda
Czy śledzisz wydarzenia związane z Form Ekonomicznym w Davos?
Nasz specjalny wysłannik do Davos Hubert Biskupski ujawnia
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze