Artur Soboń

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express Artur Soboń

Przyszłość 700 plus przesądzona. Minister Soboń: Waloryzacji 500 plus nie będzie

2022-06-07 11:28

Waloryzacja 500 plus to coraz częściej podnoszony postulat. Środki z flagowego programu PiS tracą na wartości, a gwałtowny skok inflacji tylko przyśpieszył ten proces. W efekcie za 500 zł można kupić coraz mniej. Okazuje się jednak, że problem wcale nie jest oczywisty dla przedstawicieli obozu władzy. Wiceminister Artur Soboń przyznał, że prac nad taką waloryzacją nie ma.

Waloryzacja 500 plus definitywnie przekreślona

Przyznawane od 2015 roku 500 plus systematycznie traci na wartości. Proces ten przyśpieszył gwałtowny skok inflacji. Polaków stać na coraz mniej. I coraz mniej warte jest 500 zł na dziecko z Programu Rodzina 500 Plus. A ten program oparty na 500 zł na każde dziecko miał ułatwić rodzinom utrzymanie potomstwa. Pieniądze z 500 plus miały być przeznaczane na dodatkowe zajęcia, wakacje, rozrywkę. I w wielu rodzinach tak się działo. W rok po wdrożeniu programu polskie rodziny ruszyły masowo na wakacje, bo wiele z nich po raz pierwszy było stać na taki wypoczynek. Teraz za dodatkowe 500 zł miesięcznie już nikt specjalnie nie poszaleje.

Czy w takim razie rząd ma zamiar zwaloryzować świadczenie, w sposób podobny do tego jak waloryzuje się emeryturę? Artur Soboń, wiceminister finansów, w rozmowie z TVN 24 nie miał dobrej wiadomości dla rodziców.

O tym pomyśle słyszę wyłącznie od dziennikarzy i uważam go za niespecjalnie szczęśliwy. Nie pracujemy nad tym rozwiązaniem - powiedział wiceminister Artur Soboń.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Czekamy na ewentualną decyzję polityczną

Z dystansem o waloryzacji mówi także sama minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Pytana była, czy jest rozważana kwestia podniesienia np. 500 plus do 700 albo wprowadzenia jakiejś innej waloryzacji. - Takiej decyzji na poziomie politycznym nie ma. My, jako ministerstwo finansów nie uczestniczymy w tych rozmowach na ten moment. Tutaj czekamy na ewentualną decyzję polityczną. Natomiast też trzeba pamiętać o tej równowadze. Równowaga to jest godzenie czasami zupełnie sprzecznych interesów" - odpowiedziała.

 Jak tłumaczyła, z jednej strony mamy do czynienia z inflacją i z jej skutkami, które "na pewno nie są pożądane dla gospodarki, bo walka z inflacją przełoży się gdzieś docelowo - i to wiemy wszyscy na - na spowolnienie gospodarcze". A z drugiej strony - dodała - jest Minerstwo Finansów, "właśnie w tej roli takiego godzenia sprzecznych celów".

 Powiedziała, że rząd musi patrzeć na bezpieczeństwo społeczne i obywatelom najbardziej dotkniętym skutkami inflacji proponować wsparcie. Jak wskazała, w tym pakiecie wparcia najważniejsze są tarcze antyinflacyjne, czyli m.in. obniżka podatków w zakresie cen żywność, energii, paliwa czy nawozów. 

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane do 700 zł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany