Przyszłość jest z miedzi

2021-05-11 0:00 Materiał Partnerski
Przyszłość jest z miedzi
Autor: Materiały Promocyjne

Miedź jest surowcem o znaczeniu strategicznym. To podstawa energetycznej innowacji, zwłaszcza tzw. „zielonej energii”, która dziś odpowiada za aż ¼światowej energetyki! Przykładowo, pojedyncza turbina wiatrowa o mocy 3 MW zawiera nawet 4,7 tony tego metalu. Ze względu na swoje właściwości miedź umożliwia też wydajne pozyskiwanie energii elektrycznej z ogniw słonecznych. Jest również kluczowym elementem pojazdów elektrycznych, które zawierają w sobie średnio prawie cztery razy więcej miedzi niż ich odpowiedniki z silnikami spalinowymi (83 kg w elektrycznych, a jedynie 23 kg w spalinowych).

 Kolejne jej zastosowania znajdziemy w wysokowydajnych i mniej podatnych na awarie transformatorach oraz sprawnych i niezawodnych sieciach energetycznych. Według szacunków aż 22 mln ton miedzi będą potrzebować technologie, które pozwolą na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 75 proc. Oznacza to, że realizacja idei Europy neutralnej dla klimatu jest możliwa do osiągnięcia jedynie w wypadku zapewnienia wystarczającej ilości metali nieżelaznych, w tym miedzi i metali produkowanych przez polskiego giganta: KGHM. Pod koniec 2020 r. cena miedzi przebiła rekordowe wartości z 2013 r. (7 719 dol.) W połowie kwietnia 2021 r., na londyńskiej giełdzie metali (LME) tona metalu kosztowała już 8 900 dol. Według kwietniowych analiz Goldman Sachs w ciągu czterech lat, czyli do 2025 r., cena miedzi zwiększy się prawie dwukrotnie, do aż 15 tys. dol. za tonę. Natomiast do 2030 r. popyt na miedź wzrośnie aż o 600 proc.

KGHM 60
Autor: Materiały Promocyjne
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze